Akcie: Investoři se bojí Fedu, centrální banka se nesmí bát o investory
|

Akcie: Investoři se bojí Fedu, centrální banka se nesmí bát o investory

Během pondělního obchodování zaznamenaly americké akciové indexy nejhlubší propad za posledních více než pět let, již několik dnů výrazně oslabují globální trhy jako celek. Poslední podobně výrazné propady pamatujeme z února 2016 v souvislosti s obavami o čínskou ekonomiku, předtím ze srpna 2011 v reakci na snížení ratingu USA. Co na to Fed? Snad nic!

Americké akcie Korekce na trzích Panika na trzích

V uplynulých letech se akciový trh těšil (denní obchodníci prominou) mimořádně nízké volatilitě, za které rostly ceny akcií. Prakticky všechny významné centrální banky držely sazby na historických minimech a z toho vyplývající honba za výnosy tlačila investory do sázek na akcie, nemovitosti a také na státní dluhopisy.

Investoři se bojí Fedu

Za spouštěč probíhajícího poklesu, možná až paniky na akciovém trhu jsou označovány obavy investorů z nepříznivých dopadů růstu inflace a úrokových sazeb na americkou ekonomiku. Data z trhu práce v USA za leden trh překvapila, největší pozornost je přitom věnována výraznějšímu růst mezd. To podpořilo prozření investorů, že se inflace již nemusí držet při zemi příliš dlouho, na což Fed může reagovat rychlejším zpřísněním měnové politiky. Někteří významní investoři zkrátka začali mít pocit, že tržní mejdan může spět ke konci.

S&P 500 zaznamenal od března 2009 několik výrazných poklesů

Současný pokles je v zásadě běžným projevem vlastností akciového trhu. Předchozí nízká volatilita a velice stabilní dlouhodobý růst byly z historického hlediska abnormální. Pokud by investoři získali pocit, že se v Americe budou rychleji zvedat úrokové sazby, lze očekávat, že by se další poklesy nevyhnuly žádnému z trhů od akcií přes dluhopisy až po některé z moderních spekulativních hraček, jako jsou kryptoměny, jejichž uživatelé již pár týdnů zažívají mírné rozčarování.

Fed se nesmí bát o investory

Nezbývá než doufat, že se Fed nezalekne probuzené volatility cen akcií a nebude se snažit chránit Wall Street před ztrátami. Ocenění většiny investičních aktiv na počátku letošního roku bylo již přemrštěné, další růsty by pouze zvýrazňovaly nebezpečí ještě výraznějších propadů. Ty by přitom mohly napáchat kvůli související panice škody v reálné ekonomice, a to skrze případné zamrznutí úvěrových trhů.

Americké akcie ve volném pádu: Proč by se (ne)měl zastavit?
Index volatility VIX 5. ledna vzrostl o 115,6 % a hlavní americké akciové indexy i po napravení části ztrát odepsaly přes 4 %. Tak to bychom měli.

Fed by otálením při normalizaci měnové politiky pouze přiživoval pokračování růstu cen aktiv a neměl by k dispozici dostatečný arzenál běžných nástrojů měnové politiky v době, kdy mohou pomoc potřebovat nikoli spekulanti hrající si s rizikovými aktivy, ale subjekty reálné ekonomiky.

To, že současné poklesy pomohly odstartovat informace, že se ekonomice USA daří dobře, svědčí o tom, jak byli mnozí investoři nervózní. O ozdravné korekci platí, že čím dříve přijde, tím lépe. Pokud se Fed nezalekne jejího průběhu, za pár let bude její dopad patrný jen na statistikách oslavných výroků prezidenta Donalda Trumpa na adresu akciového trhu.

Donald Trump prý seriózně zvažuje, že Dow Jones Industrial Average dostane padáka
Po nejprudším poklesu od doby, kdy se stal prezidentem, Donald Trump zvažuje výpověď pro Dow Jones Industrial Average. Uvedly to zdroje obeznámené se situací v Bílém domě.
Zdroj: Fincentrum