Akcie: Potřebujeme recesi?
|

Akcie: Potřebujeme recesi?

Investoři, kterým se nelíbí, že akcie posilují i bez podpory fundamentů a táhnou je pouze levné peníze z centrálních bank a emoce, čekají na recesi. To proto, aby si mohli po následném propadu trhu koupit akcie ve slevě. Nakonec se té recese ovšem ani nemusejí dočkat.

Recese Korekce na trzích Medvědí trh Americké akcie

V průběhu růstu cen amerických akcií, který trvá od března 2009, došlo v USA k šesti dvouciferným procentuálním korekcím, z čehož nejhlubší byla ve čtvrtém kvartálu 2018, kdy akcie ztratily 19 %. Od té doby jsme se výraznějšího pádu nedočkali, mnoho investorů tak čeká na další příležitost.

Ti, kteří čekají na recesi, se však nemusejí dočkat. I když jde o přirozenou součást ekonomického cyklu, nemusí vždy předcházet větším poklesům trhu. Od roku 1928 se na akciovém trhu vyskytlo 53 dvouciferných korekcí, tedy přibližně jedna za půldruhého roku. Z těchto 53 případů bylo jen 20 medvědích trendů (-20 % a více), ty tedy nastávají v průměru jednou za 4,5 roku.

33 dvouciferných korekcí nastalo mimo recese, přičemž 6 z 20 zmiňovaných medvědích trendů se vyskytlo také v době růstu ekonomiky. Jedním z nejextrémnějších případů bylo černé pondělí v roce 1987, kdy akcie ztratily za den přes 20 % a více než 30 % za týden. Ekonomové sice očekávali depresi, ta se ale nakonec nedostavila a v následujících pěti letech akcie zhodnotily o více než 120 %.

Je také zajímavé se podívat, jak vypadají korekce spojené s recesí a ty mimo období poklesu ekonomiky.

Trhy jsou v průběhu recesí poněkud více "mimo kontrolu", takže propady bývají výraznější a delší. Průměrný medvědí trend mimo recesi znamenal ztrátu 30 % a trval 273 dnů (od vrcholu k minimu). Průměrný medvědí trh, ke kterému došlo zároveň s recesí, znamenal ztrátu více než 40 % a trval téměř 400 dnů.

Problém pro investory je, že předem nevědí, která možnost nastane. Propady v průběhu recese sice zpětně působí jako skvělé nákupní příležitosti, ale v době, kdy to vypadá, že se celá ekonomika řítí do pekla, to tak investoři nevnímají. V období recese navíc mnoho lidí přichází o práci a ani podnikatelský sektor a spotřeba nefungují dobře, takže bývá problémem samotný kapitál potřebný k investování. Můžeme si každopádně být jistí, že příští pokles bude zkouškou připravenosti investorů.

Dodržovat pravidla a naslouchat dobrým radám, když v ulicích teče krev? Žádná legrace
Investovat v době, kdy v ulicích teče krev. Tuto radu slyšel snad každý investor. Mnozí také vědí, jak těžké je se jí řídit. Platí to vlastně obecně pro všechna doporučení a pravidla, protože znát a dodržovat, to jsou dvě různé věci.
Zdroj: A Wealth of Common Sense