Akcie řetězce obchodů Pepco na burze ve Varšavě debutovaly silným růstem

Na burze ve Varšavě se ve středu začalo obchodovat s akciemi řetězce obchodů Pepco, které hned v úvodu přidávaly kolem osmi procent. V letošním roce je to tam největší primární veřejná nabídka akcií (IPO). Vlastníkem firmy Pepco Group je konglomerát Steinhoff z Jihoafrické republiky, Pepco ale působí na mnoha trzích včetně České republiky a Polsko je pro něj klíčovým trhem.

Akcie podniku znamenají další vzpruhu pro varšavskou burzu, která je už teď významným trhem ve střední a východní Evropě. Nových emisí tam přibývá svižným tempem, i když například polský výrobce a provozovatel samoobslužných doručovacích boxů InPost se burze ve Varšavě vyhnul. Firma v lednu své akcie umístila na burze v Amsterodamu, což zdůvodnila záměrem expandovat do zahraničí.

Společnost Pepco cenu svých akcií v primární emisi stanovila na 40 zlotých. Hodnota firmy tím dosáhla zhruba 23 miliard zlotých (PLN, přes 130 miliard Kč). Po zhruba 8% růstu hned v úvodu obchodování zájem o akcie nepolevil a krátce před 11.00 SELČ kurz činil zhruba 43,60 PLN. To znamenalo růst o 9,1 %.

Ředitel analytického týmu v makléřské společnosti BM BNP Paribas Michal Krajczewski podle tiskové agentury PAP řekl, že akciím Pepco k úspěšnému debutu pomohl jednak příznivý trend na kapitálových trzích, jednak fakt, že cena akcií byla stanovena pod maximální hodnotou předběžného pásma. Šéf analytiků v makléřské společnosti Millenium DM Marcin Materna upozornil, že akcie by se mohly dostat do indexu velkých firem WIG20.

Primární nabídka zahrnuje 92,4 milionu akcií v hodnotě 3,7 miliardy zlotých. Steinhoff navíc umístil část svých akcií přímo, získali je někteří věřitelé tohoto jihoafrického podniku. Celkový hrubý výnos z prodeje akcií tak dosahuje asi 4,6 miliardy zlotých (26,1 miliardy Kč). Společnost Pepco žádné nové akcie pro účely primární nabídky nevydala, všechno jsou to akcie, které prodal Steinhoff. Jeho podíl ve firmě se tak snížil na 78,9 %.

"V procesu primární veřejné nabídky akcií jsme se setkali se silným zájmem institucí i drobných investorů. Vítáme všechny naše nové akcionáře," uvedl šéf společnosti Pepco Andy Bond, který dříve řídil britský řetězec supermarketů Asda.

Pepco v Británii vlastní řetězec obchodů Poundland a v dalších evropských zemích pak značky Pepco a Dealz. Celkem v 16 zemích provozuje více než 3 200 diskontních prodejen, kde ale není možné nakupovat on-line. V tomto finančním roce chce Pepco v Evropě otevřít 400 obchodů a značku Pepco se snaží rozšířit i mimo střední a východní Evropu. Ve východní Evropě se tato značka za rok 2020 podle hodnoty prodaného zboží umístila druhá za švédským oděvním řetězcem H&M, uvedla společnost pro výzkum trhu Euromonitor.

Řetězec Pepco chce do pěti až sedmi let ztrojnásobit počet obchodů a dosáhnout základního zisku více než jedné miliardy eur.

Zdroj:
ČTK
Evropské akcie
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Thinkstock
6. 7. 2022 17:05
Největší rizika (nejen) pro český byznys pro druhé pololetí roku 2022
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
6. 7. 2022 6:25
Tyleček (XTB): Nová maxima cen ropy nelze vyloučit, situace na trhu bude dále napjatá
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Obrázek: BCPP
5. 7. 2022 12:33
Kovařík (BCPP): Vstup nových firem na hlavní trh pražské burzy vyžaduje zklidnění situace, na START…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Obrázek: Erste Group Bank
4. 7. 2022 12:50
Nemovitostní trh v době vyšších sazeb a inflace: Záleží na segmentu. Poptávka je silná, větší…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat