US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,08 %
NASDAQ-0,51 %
S&P 500-0,22 %
ČEZ+0,75 %
KB+0,00 %
Erste+0,40 %

Goldman Sachs: Všechno bude fajn, QE3 je na cestě

Většina členů Rady guvernérů americké rezervní banky (FOMC) očekává v druhé části roku ekonomický růst okolo 2,5 %, v příštím roce dokonce okolo 3 %. Podle analytiků Goldman Sachs však bude růst nakonec v průměru o procento nižší, a proto se nedá počítat s poklesem nezaměstnanosti, spíše s její stagnací či menším růstem. Až se odhady Goldman Sachs naplní, bude muset rada snížit své odhady růstu a zaměstnanosti a přistoupí k dalšímu monetárnímu uvolňování, což bude pro trhy jedině dobře.

Redakce IW
Redakce IW
2. 9. 2011 | 9:00
Ropa

V médiích jsou podle Goldman Sachs propírány dva hlavní argumenty proti další vlně kvantitativního uvolňování. Ani jeden z nich však není přesvědčivý.

1. Druhé kolo kvantitativního uvolňování (QE2) nefungovalo, tak proč by třetí kolo mělo?

"Nesouhlasíme s tím, že QE2 nefungovalo. Je ovšem pravda, QE2 nedokázalo nastartovat silnější oživení. Přesto došlo k většímu ekonomickému růstu a růstu cen ropy, než jsme si my i Fed mysleli. Naši komoditní analytici jsou však přesvědčení, že většina růstu cen ropy nesouvisí s QE2, ale s napjatější situací mezi fyzickou nabídkou a poptávkou ve spojitosti s nepokoji na Středním Východě.

Dlouhodobě se domníváme, že jsou ceny ropy taženy skutečnou nabídkou a poptávkou než monetárními zásahy, což odpovídá vývoji v posledních týdnech, kdy se objevila řada horších makroekonomických dat a vzrostly šance na QE3."

2. "Dobře zasáhnout" ekonomiku nástroji monetární politiky není jednoduché, a je potřeba buď další fiskální řešení, nebo více času.

"Souhlasíme s tím, že monetární politika nejspíš nebude mít silný dopad, ale myslíme si, že přidá alespoň několik desetin procentního bodu k růstu HDP, aniž by nějak dramaticky vzrostla inflace."

Aktuální kurz amerických akcií sledujte zde

Zdroj: Goldman Sachs

EkonomikaFedKvantitativní uvolňováníRopaSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Globální akciový zvrat: Ocenění i dividendy jsou ve světě atraktivnější než v USA, i ve zpětných odkupech Amerika ztrácí náskok

Globální akciový zvrat: Ocenění i dividendy jsou ve světě atraktivnější než v USA, i ve zpětných odkupech Amerika ztrácí náskok

18. 6.-Andrej Rády