Akcie vs. dluhopisové výnosy: (Zatím) nemusí být tak horko
|

Akcie vs. dluhopisové výnosy: (Zatím) nemusí být tak horko

Růst výnosů amerických vládních dluhopisů v posledních měsících znepokojuje investory na akciovém trhu. Kdyby historie měla být inspirací pro současnost, není k akciovému znepokojení důvod.

Americké akcie S&P 500 Korelace investic Burzovní almanach Americké státní dluhopisy Výnosy

Ano, jakkoli to ve světle řady komentářů z uplynulých týdnů a měsíců nezní intuitivně, americkým akciím se zpravidla daří, když rostou výnosy vládních dluhopisů a inflace. Zejména to platí, když výnosy a dynamika spotřebitelských cen rostou z původně nízké úrovně, což v současnosti platí ukázkově.

"Ceny akcií a výnosy amerických státních bondů pozitivně korelují zhruba do úrovně 5 % v případě výnosu 10letých dluhopisů. Až pak se korelace překlápí do negativního pásma," upozorňuje Ryan Detrick z LPL Financial. A opravdu, posledních 11 období růstu výnosů dopadlo pro akciový index S&P 500 pozitivně.

A ačkoli se často hovoří o tom, že právě obavy z vyšších výnosů dluhopisů přispívají k chabým výkonům akcií v posledních týdnech, je dobré připomenout, že výnosy rostou v USA minimálně od loňského září, přičemž za tu dobu akcie stále drží solidní zisky. To neznamená, že to tak zůstane, jen je dobré to vědět, když se argumentuje rostoucími výnosy.

Samozřejmě to nic neříká například o často sledovaném spreadu mezi 10- a 2letými výnosy vládních dluhopisů USA, které jsou indikátorem jak pro trh s firemními bondy, tak pro stav ekonomiky jako takový. Zmenšující se rozdíl mezi krátkodobými a dlouhodobými sazbami (zplošťování výnosové křivky) ovšem aktuálně nastává v době, kdy v americké ekonomice pokračuje celkem slušný růst, a tak obavy z recese uvažování akciových investorů zatím příliš neovládají.

Zdroj: LPL Financial