Akcie: Vyplatí se globální diverzifikace?
|

Akcie: Vyplatí se globální diverzifikace?

Americké akcie jsou na tom letos opět lépe než zbytek světa. Je to známka toho, že je diverzifikace v rámci dalších regionů zbytečná? Spíše ne, diverzifikace je totiž o něčem jiném než o hledání největšího výnosu.

Americké akcie Světové akcie S&P 500 Diverzifikace investic Investiční strategie Ponaučení pro investory

Americké akcie jsou na tom ve srovnání se zbytkem světa v posledních letech včetně toho letošního velice dobře. Zatímco americký index S&P 500 se již téměř vzpamatoval ze ztrát ze začátku února a od začátku roku je v plusu, index MSCI EAFE sledující akcie v rozvinutých zemích kromě USA a Kanady je od začátku roku v mínusu a oproti lednovým maximům stále ztrácí přes 8 %.

Není to ale jen o letošním roce a celkových výnosech. Z hlediska volatility a výskytu korekcí a medvědích trendů je na tom S&P 500 také lépe než MSCI EAFE.

Od svého uvedení v roce 1970 index zaznamenal 12 medvědích trendů (ztrát přes 20 %) a 16 korekcí, při nichž došlo ke ztrátě mezi 10 a 20 %. Index S&P 500 zaznamenal ve stejném období pouze 6 medvědích trendů a 19 korekcí (i když ve třech případech byl "medvěd" opravdu blízko). V období od poslední finanční krize dokonce MSCI EAFE zaznamenal tři medvědí trhy, index S&P 500 ani jeden (technicky vzato, intradenně ano, ovšem podle závěrečných denních cen nikoli).

Otázka, kterou si položil Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management a jež by mohla zajímat i české investory (protože zaměření na domácí burzu u nás příliš nefunguje, mnoho investorů míří právě na americké trhy, kde je nejvíce příležitostí), zní, zda se diverzifikace globálně vůbec vyplatí a není lepší investovat pouze v USA (případně na jiném vybraném trhu).

Diverzifikace jako ochrana proti cyklům

Odpověď je samozřejmě ano. U diverzifikace totiž není cílem vybrat nejvýnosnější trhy, ale vyhnout se zbytečným ztrátám. A jelikož jsou trhy cyklické a jejich výkonnost se různí, globální diverzifikace má určitě význam.

Index S&P 500 zaznamenal od roku 1970 lepší roční výkonnost než MSCI EAFE ve 23 případech ze 48, ve 25 případech na tom tedy byly lépe trhy mimo USA. Průměrná roční výkonnost za celé období je lepší u S&P 500, ale z tabulky níže je jasně patrná zmiňovaná cykličnost, kdy jednou je na tom lépe jeden index, jindy ten druhý.

Carlson navíc připomíná, že indexu S&P 500 v celkovém hodnocení pomohlo zejména období od roku 2010. Mezi lety 1970 a 2009 byla průměrná roční výkonnost indexu MSCI EAFE 10,2 %, u S&P 500 to bylo jen 9,9 %. Mezi lety 2000 a 2009 měl index S&P 500 ztracenou dekádu, kdy celkově ztratil téměř 10 %, přičemž MSCI EAFE za tu dobu přidal bezmála 20 %.

Emoce a globalizace

Emoce jsou nedílnou součástí investičního rozhodování, jejich vliv je přitom většinou spíše negativní. Globální diverzifikace má i v tomto směru pozitivní vliv, protože trhy v různých částech světa se chovají jinak a investoři v různých částech světa reagují na různé podněty rovněž rozdílně. Zároveň jde o způsob, jak se podílet na inovacích, byznysu a novinkách na trzích, které jsou pro investora "cizí" (byť tamní výrobky může třeba i denně používat).

Měny

Měnová diverzifikace sice může do portfolia přidat volatilitu, ale na druhé straně může zvýšit výnosový potenciál. Jednou z možností je zajištění měnového rizika, ale u akcií, které samy o sobě nejsou konzervativním nástrojem, to je většinou zbytečné. Stejně tak časování nákupu podle vývoje na měnovém trhu nemusí dopadnout dobře, takže i v tomto případě je dobré své měnově nezajištěné pozice držet. Čeští investoři loni například na dolarových pozicích ztráceli, protože americká měna oslabovala, letos je to ale naopak.

Nejistá budoucnost

Nikdo neví, jak se budou trhy v průběhu času měnit, přičemž změny mohou být v delším horizontu poměrně zásadní. Dokládá to graf relativní velikosti jednotlivých akciových trhů v letech 1899 a 2017.

Na první pohled se může zdát, že investovat pouze do amerických akcií je dobrá volba. Jenže stejně tak, jako v roce 1899 nikdo nevěděl, že USA dnes budou tak dominantní, tak nyní nikdo nemůže vědět, jak to bude vypadat za dalších třeba 50 let nebo později. Situace se může diametrálně změnit, ale také nemusí. Diverzifikace je jedním ze způsobů, jak ze změn nakonec vytěžit maximum.

Žádná diverzifikace nemůže investora ochránit před propady, na to jsou nyní trhy až příliš provázané. "Diverzifikace vás ale může ochránit před chybným zaměřením se pouze na jeden trh a rizikem, že budete na tomto trhu držet příliš koncentrovanou pozici. Jde o mezinárodní řízení rizika. I když nezvyšuje návratnost, je těžké ocenit ochranu, kterou poskytuje tím, že díky ní nedržíte akcie ve špatné zemi v nesprávné době po příliš dlouhou dobu," uzavírá Carlson.

Zdroj: A Wealth of Common Sense