S&P 500: Čekání na výraznější pohyb
Americký akciový index S&P 500 se již několik měsíců pohybuje ve zhruba 350bodovém pásmu. Z něj ho neposunuly nástup Donalda Trumpa do prezidentského úřadu (cla, geopolitika), výsledková sezóna ani nervozita ohledně efektivity masivních investic do technologií umělé inteligence. Čím déle se trh bude držet v úzkém rozpětí, tím větší to může být jízda, až se z něj "utrhne".
Pohyb indexu S&P 500 v pásmu od zhruba 5 750 do 6 100 trvá minimálně od listopadových prezidentských voleb v USA.
Krátkodobě se index nachází v sestupném trendu. K jeho prolomení by býci potřebovali, aby trh opakovaně uzavřel nad 6 100.
V úterý 11. února uzavřel S&P 500 0,034 % v plusu, přičemž 52 % titulů zpevnilo a 48 oslabilo. Více flat snad ani trh před středečním zveřejněním údajů o spotřebitelské inflaci být nemohl.
Konsolidace pod úrovní horní hranice zmíněného rozpětí na 6 100 je z technického hlediska spíše pozitivní, zároveň je ale patrná divergence mezi kurzem indexu a sentimentem na trhu (DSI je ukazatel, který vyjadřuje sílu a dynamiku vývoje ceny).
Připomeňme si, že je index S&P 500 ve třetím roce býčího trendu. A zatím si v něm i přes (víceméně) stagnaci vede z historického hlediska nadprůměrně. První rok byl sice silný, ale přece jen historicky podprůměrný, ten druhý naopak vysoce nadprůměrný.
Není žádné tajemství, že výkon indexu S&P 500 silně ovlivňuje několik největších titulů. Akcie Meta Platforms mají za sebou 17 obchodních seancí nepřetržitého růstu a jsou na rekordu. Zkraje února na maximum stoupla také cena akcií Alphabetu, po oznámení hospodářských výsledků je ale titul v korekci. To samé platí o Nvidii (ta zapsala poslední rekord v lednu) nebo Applu (maximum loni 26. prosince), ceny jejich akcií ale z hlediska technické analýzy naznačují, že po testu 200denního průměru opět obchodníci sbírají síly na nový růst. Nebylo by překvapením, kdyby do nich opět ve větší míře "nastupovali" institucionální investoři.
Více než 30 % z prosincového rekordu pak stihla odepsat Tesla. Její akcie jsou podle analytiků sázkou na inovace a technologický pokrok, nikoli pouze na hospodářské výsledky firmy jako výrobce elektrických aut. Šéf společnosti Elon Musk je výraznou postavou nové Trumpovy administrativy, což lze brát z hlediska investování do akcií Tesly jako takovou "divokou kartu". Z technického hlediska nicméně titul není zrovna něco, co byste chtěli krátkodobě držet.
Zdroj: Bloomberg, TrendSpider, Trasher Analytics, @NickSchmidt_, All Star Charts