Evropské akcie v pondělí opět prudce oslabily, index STOXX Europe 600 klesl na 14měsíční minimum
Evropské akcie v pondělí oslabily již čtvrtou seanci v řadě. Vlna silných výprodejů na akciových trzích začala minulý týden po oznámení nových cel na dovozy do USA. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí klesl na nejnižší hodnotu za více než 14 měsíců, naposledy uzavřel níže loni 23. ledna. Ztrácely akcie téměř ve všech klíčových sektorech.
Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 4,50 % na 474,01 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 4,38 % na 7 702,08 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 4,13 % na 19 789,62 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 4,78 % na 6 927,12 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Frontline (+9,68 %), Ambu (+5,82 %) nebo Pandora (+3,53 %). Pod nulou naopak seanci zakončily cenné papíry firem Bridgepoint Group (-11,63 %) či Partners Group Holding (-9,74 %).
Globální akciové trhy zažily v pondělní odpolední seanci v Evropě prudké výkyvy – krátce se dokonce vyšvihly do zelených čísel po zprávě v médiích a spekulacích na sociálních sítích o možném pozastavení cel. Tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová ale v rozhovoru pro CNBC uvedla, že jakákoli zmínka o 90denním pozastavení cel jen nepravdivá "poplašná zpráva".
Další nejistotu přineslo těsně před uzavřením evropských trhů Trumpovo prohlášení, že pokud Čína nezruší svá odvetná cla, USA zvýší cla na dovoz čínského zboží o dalších 50 %.
"Pokud administrativa prezidenta Trumpa neustoupí, čekají trhy další ztráty," uvedl Dirk Steffen z Deutsche Bank. Navzdory negativní reakci trhů ale Trump nadále prosazuje svou obchodní politiku. V neděli prezident řekl novinářům, že ačkoli nechce, aby trhy klesaly, "někdy si musíte vzít lék, který vám nechutná, když chcete něco vyřešit".
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Globální akciové trhy z historického maxima z 30. ledna do pondělního rána ztratily na hodnotě 15 bilionů dolarů. A v posledních dnech nejsou výjimkou propady o jednotky bilionů.
- Zbrojařské společnosti v Evropě zažily v pondělí výrazný výprodej poté, co investoři v obavách z rostoucích geopolitických rizik a nových tarifů prezidenta Donalda Trumpa prchali od rizikových aktiv. Propad vedla německá Rheinmetall (-2,51 %), která v úvodu seance zaznamenala největší intradenní pokles v historii. Výrazné ranní ztráty ale během dne umazala.
- Sentix: Index důvěry investorů v ekonomiku eurozóny v dubnu spadl na -19,5 bodu z březnových -2,9 bodu.
- Německo: Průmyslová výroba v únoru meziročně klesla o 4 % (leden: -1,6 %), meziměsíčně se snížila o 1,3 % (odhad: -1,1 %, leden: +2 %).
- Německo: Vývoz v únoru stoupl o 1,8 % (leden: stagnace), dovoz se zvýšil o 0,7 % (leden: +5 %), obchodní bilance skončila přebytkem 17,7 miliardy eur (odhad: +17,8 miliardy eur, leden: +16,2 miliardy eur).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax v březnu meziměsíčně klesl o 0,5 % (odhad: +0,2 %, únor: -0,2 %).
Zdroj: CNBC