US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,58 %
NASDAQ+0,89 %
DOW JONES+0,31 %
PX-0,31 %
ČEZ-0,23 %
NVIDIA+1,03 %

Podnikatelská důvěra v Německu v prosinci vzrostla nad očekávání

Podnikatelská nálada v Německu se v prosinci po dvou měsících poklesu opět zlepšila. Její index, který sestavuje mnichovský institut Ifo, vystoupil na 92,1 bodu z listopadových 90,9 bodu (revize z 90,7 bodu). Překonal tak za odhady analytiků, kteří očekávali pokles na 90 bodů. 

Redakce IW
Redakce IW
18. 12. 2020 | 10:00
Index Ifo

Odhady analytiků překonal i dílčí index očekávání, který ukazuje výhled na nejbližších šest měsíců. Ten stoupl na 92,8 bodu z listopadových 91,8 bodu, přičemž se očekával růst na 92,5 bodu. Hodnota indexu měřícího současné podmínky vzrostla na 91,3 bodu z listopadových 90 bodů, přičemž analytici očekávali pokles na 89 bodů.

"Firmy jsou se svou obchodní situací spokojeny," řekl prezident Ifo Clemens Fuest. "S menší skepsí hledí i do první poloviny roku, uzavírání ekonomiky ale silně zasáhlo některá odvětví. Celkově německá ekonomika ukazuje odolnost," dodal.

Hrubý domácí produkt Německa se ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 8,5 procenta. Je to lepší výsledek, než naznačovala předběžná data.

Ifo tento týden také snížil výhled růstu německé ekonomiky na příští rok, a to na 4,2 z dosud uváděných 5,1 procenta. Oživení se podle institutu opozdí kvůli novému uzavírání ekonomik v Německu a dalších zemích. Odhad růstu na rok 2022 ale institut zvýšil na 2,5 z dříve uváděných 1,7 procenta.

Zdroj: ČTK, tradingeconomics.com

Index IfoNěmecko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

20. 10.-Andrej Rády
Akciový trh