Americké akciové indexy na úvod týdne klesly, dolar naopak posílil

Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Investoři se po růstu cen akcií na nové rekordy v uplynulém týdnu a před začátkem období zveřejňování výsledků hospodaření rozhodli vybírat zisky. Trhy také s nervozitou sledují vývoj událostí ve Washingtonu.
Index Dow klesl o 0,29 % na 31 008,69 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,66 % na 3 799,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,25 % na 13 036,43 bodu. Index volatility VIX stoupl o 11,69 % na 24,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o další čtyři bazické body na 1,148 %.
Ceny ropy klesly o necelé procento, mírně oslabilo zlato a stříbro zlevnilo v dolarech o bezmála dvě procenta. Po prudkém posílení v předchozích týdnech výrazně ztrácely nejsledovanější kryptoměny (bitcoin -9 %, ethereum -17 %).
Akcie minulý týden zpevnily, protože investoři sázeli na to, že demokraté vyhrají kongresové volby v Georgii, což zvýší pravděpodobnost dalších stimulačních opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií. Někteří investoři se však nyní obávají, že by stimulační opatření mohla být odložena, protože demokraté ve Sněmovně reprezentantů představili usnesení o ústavní žalobě na končícího prezidenta Donalda Trumpa, kterého obviňují z podněcování vzpoury v souvislosti se středečními nepokoji na washingtonském Kapitolu.
Podle analytiků se investoři navíc obávají dalších útoků. Federální úřad pro vyšetřování varoval před možnými ozbrojenými protesty plánovanými před inaugurací nově zvoleného prezidenta Joea Bidena ve Washingtonu a v hlavních městech všech států USA.
Investoři se také připravují na zahájení výsledkové sezony. V pátek představí výsledky hospodaření některé velké americké banky v čele s JPMorgan (+1,49 %) a Wells Fargo (+0,15 %).
"Akcie se obchodují při extrémně vysokých valuacích, trh je nadopovaný obrovskými dávkami podpory. A může to tak ještě nějakou dobu vydržet, protože Fed se nechystá v dohledné době skládat zbraně," uvedl Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital.
Akcie Twitteru (-6,41 %) oslabily, protože firma zrušila účet Donalda Trumpa. Ve srovnání s rokem 2016, kdy Trump vyhrál prezidentské volby, jsou však dražší zhruba o 160 %. Oslabily také akcie dalších internetových společností. Bank of America zvýšila cílovou cenu akcií Tesly (-7,82 %) na 900 USD z předchozích 500 USD, titul ale po rekordech z minulého týdne ztrácel.
Po sobotní nehodě letounu indonéských aerolinek oslabily akcie výrobce letadel Boeing (-1,45 %). Naopak výrazně posílily akcie farmaceutické firmy Eli Lilly (+11,74 %) díky slibným výsledkům testů jejího experimentálního léku na Alzheimerovu chorobu. Gilead Sciences (-0,84 %) pak zvýšila celoroční výhled hospodaření díky velkému zájmu o lék remdesivir.
Americký dolar zahájil týden růstem. Pokračoval tak v oživení z téměř tříletého minima, na které se propadl minulý týden. Dolaru pomohl růst výnosů amerických státních dluhopisů a naděje na nový stimulační balíček.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,5 % na 90,51 bodu. Euro vůči dolaru kleslo o 0,6 % na 1,2155 USD. Dolar k jenu posílil o 0,2 % na 104,17 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,3 % na 126,61 JPY.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Sociální síť Parler, jež je oblíbená mezi americkými konzervativci, je od pondělního rána SEČ nedostupná. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na server Down For Everyone Or Just Me, který monitoruje internetovou aktivitu. Parler čelí tlaku technologických společností, aby více moderoval příspěvky vyzývající k násilnostem. Firma Amazon o víkendu oznámila, že stránce zakáže provoz na svých serverech. O Parleru jako své budoucí platformě uvažoval odstupující prezident USA Donald Trump poté, co jeho účet zablokovala sociální síť Twitter.
- Akcie americké internetové společnosti Twitter (v pondělí -6,41 %) po trvalém zablokování účtu prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v pondělí výrazně oslabovaly. Trumpův účet měl více než 88 milionů sledujících. Firma trvalé zablokování účtu oznámila v pátek večer a za důvod označila riziko dalšího podněcování k násilnostem.
- Čína zavádí nová pravidla, která jí umožní chránit vlastní firmy před zahraničními zákony, jejichž aplikaci vláda v Pekingu považuje za neoprávněnou. To se týká i mnoha amerických sankcí, které vyhlásila vláda prezidenta Donalda Trumpa. Změny, které Peking oznámil o víkendu, čínským soudům například umožní trestat i firmy, které sankce neodmítnou.
- Řetězec restaurací s rychlým občerstvením Chipotle Mexican Grill (v pondělí +0,01 %) najme v USA 15 000 zaměstnanců, protože v době pandemie nemoci covid-19 zažívá vysokou poptávku. Nyní má firma zhruba 94 000 zaměstnanců, převážně v USA, a již před pěti měsíci oznámila, že najme 10 000 lidí.
- Platforma pro kryptoměny Bakkt, která patří burzovní společnosti Intercontinental Exchange (ICE), se dohodla na fúzi s firmou specializovanou na akvizice VPC Impact Acquisition Holdings, díky které se stane veřejně obchodovanou společností. Hodnota Bakkt by po dokončení fúze měla činit 2,1 miliardy USD, uvedl list The Wall Street Journal. Dohoda podpoří plán Bakkt spustit aplikaci pro obchodování s digitálními měnami a pro placení s nimi.
- Po tvrdých opatřeních Facebooku nebo Twitteru přijímá také řada dalších firem kroky reagující na středeční události v americkém Kongresu. Řada velkých bank pozastavuje či přehodnocuje posílání příspěvků politickým skupinám, informuje deník The New York Times. Jiné společnosti v této souvislosti cílí přímo na zákonodárce, kteří se stavěli proti potvrzení výsledku prezidentské volby, nebo ukončují spolupráci s kampaní končícího prezidenta Donalda Trumpa.
- Americké ministerstvo financí zavedlo sankce proti sedmi ukrajinským občanům, včetně zákonodárce z vládní strany, a čtyřem ukrajinským médiím kvůli vměšování do amerických voleb. Jde o součást sítě zahraničního vlivu spojeného s Ruskem, uvedlo ministerstvo. Zdůraznilo, že ruské dezinformační kampaně ohrožují demokracii v USA.
- Americká automobilka Ford Motor (v pondělí +3,33 %) ukončí výrobu aut v Brazílii a uzavře tam letos své tři továrny. Rozhodnutí je součástí plánu restrukturalizace operací. V souvislosti s uzavřením továren má přijít o práci 5 000 osob a Ford zaúčtuje mimořádné náklady 4,1 miliardy USD.
- Alliance Global Partners začala pokrývat akcie U.S. Gold Corp. (v pondělí -3,11 %) s doporučením "buy" a cílovou cenou 25 USD.
- UBS zvýšila doporučení na akcie Kohl's (v pondělí +1,87 %) na "neutral" ze "sell", cílovou cenu zvýšila ze 42 USD na 15 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Walt Disney (v pondělí +0,22 %) na 210 ze 175 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Walgreens (v pondělí +5,51 %) na 48 ze 43 USD, Mizuho na 47 z 37 USD.
- Susquehanna zvýšila cílovou cenu akcií Mastercard (v pondělí -1,60 %) na 420 ze 380 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Trip Advisor (v pondělí +0,31 %) na 36 z 21 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Macy's (v pondělí +2,28 %) na 6 z 3 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Applied Materials (v pondělí +2,51 %) na 100 ze 73 USD.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Ralph Lauren (v pondělí +1,01 %) na 144 ze 77 USD.
Zdroj: CNBC, Marketwatch, ČTK