Americké akcie ve středu převážně rostly, dolar zpevnil

Americké akcie ve středu převážně zpevňovaly. Investoři čekali, jak se vyvine proces ústavní žaloby proti prezidentovi Donaldu Trumpovi a na detaily fiskálního balíku nastupující administrativy demokrata Joea Bidena.
Index Dow klesl o 0,03 % na 31 060,47 bodu, širší index S&P 500 se ale zvýšil o 0,23 % na 3 809,84 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,43 % na 13 128,95 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,8 % na 22,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 1,092 %.
Americká Sněmovna reprezentantů podle očekávání schválila návrh ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Ten čelí obvinění z podněcování vzpoury v souvislosti s událostmi z minulé středy, kdy dav jeho příznivců zaútočil na budovu Kongresu. Návrh demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů podpořilo také několik členů Trumpovy Republikánské strany.
Žaloba by ještě tento týden mohla být předložena Senátu, nicméně ten se jí zřejmě začne zabývat až po inauguraci Trumpova nástupce v Bílém domě Joea Bidena. Ten se úřadu ujme příští středu.
Detaily fiskální pomoci ekonomice, již nabídne nastupující administrativa, mají být zveřejněny ve čtvrtek.
Americký výrobce čipů Intel (+6,97 %) ve středu oznámil, že po dvou letech vymění svého generálního ředitele. Od poloviny února se jím stane Pat Gelsinger, který nahradí Boba Swana. V prohlášení Intel uvedl, že změna ve vedení nesouvisí s jeho finančními výsledky za loňský rok. Překvapivé rozhodnutí však přichází jen několik týdnů poté, co jeden z investorů, fond Third Point, požadoval po firmě velké změny.
Dolar ve středu posílil k euru i ke koši měn
Na devizových trzích ve středu posílil americký dolar. Překonal slabost z minulé seance a pokračoval v růstu z tříletého minima z minulého týdne. V uplynulých seancích ke zpevnění dolaru přispívalo zvýšení výnosů amerických vládních dluhopisů.
Růst výnosů dluhopisů se už začíná projevovat i na hypotečním trhu. Počet žádostí o refinancování hypotéky v uplynulém týdnu ve Spojených státech vyskočil o 20 %.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.20 SEČ stoupal o 0,3 % na 90,34 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu klesalo o 0,4 % na 1,2158 USD.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Americké ministerstvo zahraničí tento měsíc varovalo evropské podniky, které podle něj pomáhají při výstavbě ruského plynovodu Nord Stream II, že čelí hrozbě sankcí. S odvoláním na své zdroje o tom ve středu informovala agentura Reuters. Končící administrativa prezidenta Donalda Trumpa podle zdrojů připravuje konečný soubor opatření proti projektu Nord Stream II, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci meziročně vzrostly o 1,4 %. Po listopadovém růstu o 1,2 % analytici čekali růst o 1,3 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 %, což je po listopadovém růstu o 0,2 % v souladu s očekáváním analytiků. Meziroční jádrová inflace (bez započtení kolísavých cen energií a potravin), která je považovaná za spolehlivější měřítko cenových výkyvů, se v prosinci udržela na 1,6 %, což bylo v souladu s odhady, meziměsíčně růst mírně zpomalil na 0,1 % po listopadovém růstu o 0,2 % (odhad: +0,1 %).
- Vedení amerického města New York zruší smlouvy na provoz dvou kluzišť, kolotoče v Central parku a golfového hřiště s firmou prezidenta Donalda Trumpa The Trump Organization. Oznámil to starosta Bill de Blasio, který jako důvod uvedl útok prezidentových přívrženců na sídlo Kongresu z minulého týdne, při němž zemřelo pět lidí, napsala agentura Reuters.
- Světová ekonomika by měla letos vzrůst o zhruba pět procent. Šlo by tak o nejrychlejší růst od počátku století, což by mělo světovou ekonomiku vrátit na předpandemickou úroveň do konce roku 2021 nebo počátkem roku 2022. Růst ale bude záviset na úspěšném a rychlém očkování populace a pokračování rozpočtových, měnových a finančních zásahů v největších ekonomikách světa. Vyplývá to ze studie PwC.
- Rozpočtový deficit Spojených států za první tři měsíce fiskálního roku dosáhl rekordních 572,9 miliardy dolarů. Meziročně narostl o 60,7 %. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo financí. Nárůst schodku je důsledkem rozsáhlých vládních výdajů, které mají ekonomice pomoci překonat negativní dopady koronavirové krize.
- Americký výrobce čipů Intel po dvou letech vymění svého generálního ředitele. Od poloviny února se jím stane Pat Gelsinger, který nahradí Boba Swana. Oznámila to ve středu společnost.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 3,247 milionu barelů (odhad: -2,266 milionu barelů, předchozí týden: -8,010 milionu barelů).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
