US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Čínská ekonomika loni navzdory pandemii vzrostla o 2,3 %

Čínská ekonomika loni vzrostla o 2,3 %. Oznámil to v pondělí čínský statistický úřad. O rok dříve dosáhl růst hrubého domácího produktu 6,1 %. Růst za loňský rok je kvůli pandemii covidu-19 nejslabší za posledních 44 let, i tak je ale Čína jedinou velkou ekonomikou, která rostla i za pandemie. Výsledek navíc mírně překonal odhady analytiků, což se odrazilo i na růstu čínského akciového trhu.

Redakce IW
Redakce IW
18. 1. 2021 | 3:14
Čína

Ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla čínská ekonomika meziročně o 6,5 %, čímž se růst vrátil na úroveň z doby před pandemií. Proti předchozímu čtvrtletí se HDP zvýšil o 2,6 % a očekává se, že druhá největší ekonomika světa bude v růstu pokračovat i letos. Analytici podle ankety agentury Reuters odhadují celoroční růst HDP na 8,4 %, což by bylo nejvíce za deset let.

Tempo hospodářského růstu Číny v posledních letech klesá. Slabší výkon než loni vykázalo čínské hospodářství naposledy v roce 1976, kdy se HDP snížil o 1,6 %. Pandemie nemoci covid-19 začala právě v Čína a země se z ní také jako jedna z prvních zotavuje. Spojené státy, evropské země a Japonsko naopak s epidemií nadále zápolí.

Vývoj čínského HDP

Vývoj čínského HDP (meziročně)

Loni v prvním čtvrtletí zaznamenala čínská ekonomika pokles o 6,8 %, neboť kvůli šíření koronaviru musely zavřít obchody i některé továrny. Už v následujícím čtvrtletí se ovšem Čína stala první významnou ekonomikou, která se vrátila k růstu. Komunistická strana v březnu vyhlásila vítězství nad koronavirem a znovu otevřela ekonomiku. K růstu přispěla i celosvětová poptávka po čínských rouškách a dalším zdravotnickém materiálu.

Vývoz z Číny loni vzrostl o 3,6 %, a to navzdory celní válce se Spojenými státy. Čínští výrobci zvýšili tržní podíl na úkor zahraničních konkurentů, kteří stále čelili protinákazovým opatřením. Podle dat z minulého týdne export v prosinci vzrostl výrazněji, než se čekalo. Poptávku po čínském zboží zvýšily navzdory silnému kurzu jüanu uzávěry v ostatních zemích. Spotřeba, což je významný faktor v růstu ekonomiky, za odhady zaostala. Přispívají k tomu rovněž obavy z výskytu dalších případů nákazy.

Mezi rizika, s nimiž se čínská ekonomika bude muset vypořádat, patří mimo jiné vztahy s USA, růst nákladů na pracovní sílu či stárnoucí populace. Ekonom Wang Ťü upozorňuje na nerovnoměrnost hospodářského oživení a slabou potřebu. Mezinárodní měnový fond a další prognostici očekávají, že čínská ekonomika letos vzroste o více než osm procent.

Čína v pondělí zveřejnila také zprávy o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě za prosinec. Tržby maloobchodních prodejců se meziročně zvýšily o 4,6 %. Čekal se 5,5% růst po 5% zvýšení v listopadu. Průmyslová výroba pak meziročně vyskočila o 7,3 %. Analytici čekali 6,9% růst po 7% zvýšení o měsíc dříve.

Čína - průmysl a maloobchodní tržby

Čína - vývoj průmyslové výroby a maloobchodních tržeb (meziročně)

Zdroj: ČTK, fxstreet.com

ČínaHDPHospodářský růst
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie