Evropské akcie na úvod týdne většinou rostly

Akcie na západoevropských trzích v pondělí mírně vzrostly. Hlavní indexy s výjimkou britského FTSE 100 mírně posílily, po špatném začátku jim k tomu dopomohly zejména akcie firem s luxusním zbožím.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 0,20 % na 408,68 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,22 % na 6 720,65 bodu, německý DAX posílil o 0,44 % na 13 848,35 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,10 % na 5 617,27 bodu.
Akcie v Evropě sice nezačaly dobře poté, co akcie firmy Carrefour zaznamenaly výrazný propad po stažení nabídky na převzetí od kanadské firmy Alimentation Couche-Tard. Nakonec však i díky posílení u akcií firem s luxusním zbožím zakončily den v plusu. Akcie firem jako Richemont and LVMH silně rostly díky zlepšení investičních doporučení od některých investičních firem. K růstu pomohla také data o čínském HDP za loňský rok, podle nichž ekonomika říše středu i přes pandemii covid-19 vzrostla o 2,3 %.
"Vzhledem k tomu, jak výrazně akcie od konce října vzrostly, je jistá nejistota týkající se dalšího růstu pochopitelná. Mnoho dobrých zpráv, které mohou souviset s výsledkovou sezónou, již bylo v cenách akcií zohledněno," uvedl Chris Beauchamp z firmy IG. Ve své poznámce.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Akcie společnosti Stellantis, která vznikla spojením italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francouzského konkurenta PSA, při pondělním debutu na burzách výrazně posílily. Během dopoledního obchodování přidávaly na akciovém trhu v Miláně více než 7,5 %.
- Americký internetový prodejce Amazon otevře na severu Itálie dvě logistická centra a investuje tam 230 milionů eur. V distribuční centru ve městě Novara a v balícím středisku poblíž Modeny vytvoří firma v následujících třech letech úhrnem 1 100 pracovních míst.
- Americká telekomunikační společnost AT&T se chystá na Slovensku propouštět, pandemie totiž snížila poptávku po službách, které tam firma nabízí. Uvedla to v pondělí agentura Reuters. Podle odborářů by mohlo být zrušeno až 300 pracovních míst, což je zhruba deset procent z celku.
- Polské státní energetické firmy PGE, Enea a Tauron, které vyrábějí většinu elektřiny z uhlí, chtějí zvýšit své investice do výroby elektřiny z větru na moři. V pondělí firmy podepsaly prohlášení o záměru uskutečnit společně větrné projekty v Baltském moři. Řekl to státní tajemník polského ministerstva státních aktiv Artut Soboń.
- Francouzský ministr financí Bruno Le Maire je pro zavedení minimálních kvót pro ženy ve vedoucích pozicích ve velkých francouzských firmách. Ve správních radách 40 největších podniků, známých jako CAC-40, je pouze 17 procent žen. Podle francouzských médií chce Le Maire v polovině března předložit návrh zákona, který by kvóty na počet žen ve vedoucích pozicích zavedl.
Zdroj: CNBC, Reuters