Americké akcie se v pátek ani za celý týden na směru neshodly

Akcie ve Spojených státech v závěru týdne uzavřely smíšeně. Posílily především cyklické tituly. Investoři mají o tyto cenné papíry zájem s ohledem na očekávaný růst hospodářství po skončení pandemie covidu-19.
Index Dow v pátek přidal 0,98 bodu na 31 494,32 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,19 % na 3 906,71 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,07 % na 13 874,46 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,96 % na 22,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,34 %.
Ztrácely akcie technologických společností. Oslabil Facebook (-2,91 %), Alphabet (-0,81 %) i Netflix (-1,46 %). Zájem se dále přesouvá k finančnímu, energetickému a průmyslovému sektoru. Zisk 3,8 % vykázal i index leteckých společností.
Za celý týden posílil index Dow o 0,1 %, S&P 500 oslabil o 0,7 % a Nasdaq Composite odepsal 1,6 %. Pro S&P 500 to byl první ztrátový týden po třech týdnech.
Dolar v pátek oslabil k euru i ke koši měn
Na devizovém trhu se v pátek dařilo libře, která těžila z vysokého tempa očkování proti covidu-19 v Británii i z poklesu obav ohledně hospodářských dopadů brexitu. V pátek poprvé za téměř tři roky překonala hranici 1,40 USD. Na dolar má naopak negativní vliv série nepříznivých údajů z trhu práce ve Spojených státech.
Krátce před 22.30 SEČ dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel 0,25 % na 90,36 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu přidávalo 0,2 % na 1,2117 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Řidičům alternativní taxislužby Uber přísluší zaměstnanecká práva, jako je například minimální mzda nebo proplacená dovolená. Rozhodl o tom v pátek britský nejvyšší soud. Uber tak musí napříště své řidiče považovat za zaměstnance, nikoli za osoby samostatně výdělečně činné. Uber v dlouhé právní bitvě u soudů nižší instance už třikrát prohrál. Proti nynějšímu rozhodnutí nejvyššího soudu se ale může odvolat.
- Společnost International Business Machines (IBM) zvažuje prodej své zdravotnické divize IBM Watson Health. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes napsal americký list The Wall Street Journal (WSJ). Krok by podle něj umožnil Arvindu Krishnovi, který se vedení IBM ujal loni v dubnu, rychlejší rozvoj cloudových služeb.
- Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v únoru nepatrně zrychlil. V předběžné zprávě to v pátek uvedla konzultační společnost IHS Markit. Kompozitní index podnikatelské aktivity, který je považován za ukazatel zdraví ekonomiky, v únoru vzrostl na 58,8 bodu z lednových 58,7 bodu.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v lednu meziměsíčně vzrostly o 0,6 % na celoročně přepočítané tempo 6,69 milionu jednotek. Po prosincovém růstu o 0,9 % (revize z +0,7 %) a tempu 6,65 milionu jednotek (revidováno z 6,76 milionu) analytici očekávali zpomalení růstu o 1,5 % na tempo 6,61 milionu jednotek.
- Evropská komise v pátek schválila plán německého dodavatele lékařské techniky Siemens Healthineers převzít za 16,4 miliardy dolarů amerického konkurenta Varian Medical Systems. Varian se specializuje na přístroje a software používané při léčbě rakoviny, firma Siemens Healthineers by se tak měla stát světovým lídrem v léčbě této nemoci.
- Riziko firemních bankrotů ve Spojených státech zůstává vysoké, přestože se ekonomika zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Uvedla to v pátek americká centrální banka ve své pololetní zprávě o měnové politice pro Kongres.
- Tržní kapitalizace bitcoinu v pátek odpoledne vystoupila nad bilion dolarů. Kurz kryptoměny se pak večer dostal až nad 56 200 USD. Cena nejznámější digitální měny v posledních dnech roste zejména díky zájmu velkých společností, jako jsou Tesla, Mastercard či Bank of New York Mellon. Těží ale také z obavy investorů, že když si ji nekoupí, nechají si utéct životní příležitost.
Výsledková sezóna
- Výsledky Deere & Co v 1QFY2021: Zisk na akcii 3,87 USD (odhad: 2,16 USD), tržby 9,11 miliardy USD (odhad: 7,21 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Na internetu se ve velkém prodávají falešná hodnocení produktů nabízených přes on-line tržiště Marketplace americké společnosti Amazon (v úterý -0,27 %). Tvrdí to britský časopis Which?, který našel deset webů, přes které se falešná hodnocení nabízejí již od pěti liber. Je také možné si za úhradu nebo za poskytnutí výrobků zdarma objednat službu podpory pozitivních hodnocení.
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v únoru vzrostl na 12,1 bodu z 3,5 bodu v lednu (odhad: 6 bodů).
- Kurz kryptoměny bitcoin v úterý poprvé pokořil hranici 50 000 USD. Cena nejznámější digitální měny roste zejména díky zájmu velkých společností, jako jsou Tesla, Mastercard nebo Bank of New York Mellon. Těží ale také z obavy investorů, že když si ji nekoupí, nechají si utéct životní příležitost.
- Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se rozhodl prodat svou americkou značku Reebok, s kterou chtěl účinněji konkurovat americké firmě Nike (v úterý -0,29 %). Adidas v úterý uvedl, že rozhodnutí je součástí jeho nové pětileté strategie, jejíž podrobnosti představí příští měsíc.
- Španělský producent energie z obnovitelných zdrojů Acciona zakládá společný podnik s americkou společností Plug Power (v úterý -6,63 %), která se zabývá systémy vodíkových palivových článků. Ve Španělsku a Portugalsku budou zavádět vodíkové technologie do energetiky. Společnosti o tom v úterý informovaly ve společném prohlášení. Do projektu hodlají vložit dvě miliardy eur.
- Výrobní ceny ve Spojených státech v lednu meziročně vzrostly o 1,3 %. Po prosincovém růstu o 0,3 % očekávali analytici růst o 0,4 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Maloobchodní tržby v USA v lednu vzrostly meziročně o 7,43 %. V prosinci činil růst 2,53 % (revidováno z +2,90 %). Meziměsíčně tržby maloobchodních prodejců vzrostly o 5,3 % (odhad: +1,1 %, prosinec: -1 %, revidováno z -0,7). Po očištění o prodeje aut a pohonných hmot se tržby v lednu meziměsíčně zvýšily o 5,9 % (prosinec: -1,8 %, revidováno z -1,4 %, odhad +0,1 %).
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v lednu meziročně klesla o 1,8 %, v prosinci činil pokles 3,2 % (revidováno z -3,6 %). Meziměsíčně výroba vzrostla o 0,9 %, analytici po prosincovém růstu o 1,3 % (revidováno z +1,6 %) čekali růst o 0,5 %. Produkce zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech v lednu meziměsíčně vzrostla o 1 % (prosinec +0,9 %, odhad +0,7 %).
- USA: Index cen domů NAHB v únoru vzrostl na 84 bodů z 83 bodů v lednu (odhad: 83 bodů).
- O vakcínách proti covidu-19, otevírání škol, plánech na oživení ekonomiky i situaci v Číně mluvil americký prezident Joe Biden v diskuzním pořadu televize CNN při své první oficiální cestě v pozici hlavy státu. Před voliči ve Wisconsinu prohlásil, že se Čína bude zodpovídat z porušování lidských práv. Zároveň slíbil zrychlení očkování proti covidu-19 a vyzdvihoval chystaný stimulační balíček v objemu 1,9 bilionu dolarů, jehož cílem je podpořit strádající domácnosti, školy i vakcinační kampaň.
- Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta učinila dvě nové velké investice. Firma koupila za 8,6 miliardy USD podíl v telekomunikační společnosti Verizon Communications (ve středu +5,19 %) a za 4,1 miliardy USD podíl v ropné firmě Chevron (+3,00 %). Berkshire naopak snížila podíl v Applu (-1,76 %). Vyplývá to ze zprávy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).
- Bývalý profesionální hráč baseballu a pozdější provozovatel restaurací McDonald's (ve středu -0,78 %) Herbert Washington podal na firmu žalobu kvůli rasové diskriminaci. Američan tvrdí, že firma upírala provozovatelům černé pleti výhody, které poskytovala bělochům, například tím, že černošským provozovatelům přidělovala restaurace v lokalitách s větším zastoupením černochů. Firma ale tvrdí, že Washington si za problémy může sám, protože svůj byznys léta zanedbával.
- Americká automobilka Ford (ve středu -0,52 %) bude mít všechna osobní auta určená pro evropský trh do roku 2030 plně elektrická. Snaží se tak plnit cíle snižování emisí oxidu uhličitého a zároveň reaguje na rozhodnutí některých zemí postupně zakázat auta se spalovacím motorem. Automobilka ve středu také oznámila, že v Německu investuje miliardu eur.
- Šéf internetové společnosti Amazon (ve středu +1,21 %) Jeff Bezos se podle časopisu Forbes vrátil na pozici nejbohatšího člověka světa, ze které jej nedávno sesadil ředitel automobilky Tesla (+0,24 %) Elon Musk. Bezos se stal nejbohatším na světě v roce 2017 a na této pozici byl až do ledna.
- Výrobce videoher Epic Games podal u Evropské komise antimonopolní stížnost na technologickou společnost Apple (ve středu -1,76 %). Oba podniky již delší dobu vedou spory kvůli 30% poplatku, který si obchod App Store účtuje u nákupů v mobilních aplikacích, jež si uživatelé jeho prostřednictvím stáhnou.
- Americká internetová společnost Google (Alphabet ve středu +0,38 %) podepsala tříletou smlouvu na prodej zpráv s mediální firmou News Corp (-2,56 %). Podnik patřící magnátu Rupertu Murdochovi to uvedl ve svém středečním sdělení. Obě firmy budou sdílet příjmy z reklamy, vytvoří platformu pro předplatné a prostřednictvím kanálu YouTube budou společně rozvíjet audiožurnalistiku a videožurnalistiku. Google reaguje na legislativní tlak Austrálie, která ho chce zákonem donutit, aby mediálním firmám platil za obsah. Smlouva je podle agentury Reuters jedna z nejrozsáhlejších, jakou kdy velká internetová společnost podepsala.
- Provozovatel sociální sítě Facebook (ve středu -0,15 %) zablokoje uživatelům a mediálním firmám v Austrálii možnost sdílet odkazy na zprávy. Reaguje na chystaný zákon, který má technologické giganty přimět platit australským zpravodajským společnostem za užívání jejich obsahu. Firma to podle agentury Reuters uvedla na svém blogu.
- Generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová obvinila americký internetový obchod Amazon (ve středu +1,21 %) z nedostatečné ochrany zaměstnanců v době pandemie covidu-19. V žalobě podané tento týden uvedla, že Amazon "křiklavě ignoroval" zdravotní a bezpečnostní požadavky a podnikal nezákonná opatření proti zaměstnancům, kteří vyjadřovali znepokojení. Informují o tom servery BBC a The Verge.
- Vesmírná společnost SpaceX amerického podnikatele Elona Muska minulý týden získala od investorů dodatečný kapitál v objemu 850 milionů dolar. Informoval o tom ve středu server televize CNBC s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
- Provozovatel sociální sítě Facebook ve čtvrtek uživatelům a mediálním firmám v Austrálii zablokoval sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu. Společnost tak učinila v reakci na chystaný zákon, který má technologické firmy přimět platit australským zpravodajským společnostem za užívání jejich obsahu. Krok sociální sítě se okamžitě setkal s ostrou kritikou ze strany médií, politiků i lidskoprávních skupin.
- Makléřská společnost Webull, za kterou je čínský kapitál a která je konkurentem americké platformy Robinhood Markets, si od investorů zajistila dalších 150 milionů dolarů na provoz a další rozvoj. Její hodnota tím vystoupila nad miliardu dolarů. S odkazem na své zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Bloomberg. Webull provozuje jedny z nejrychleji rostoucích obchodních platforem pro drobné investory ve Spojených státech.
- Farmaceutická společnost Pfizer intenzivně jedná s americkými regulátory o možnosti otestovat novou verzi své vakcíny proti covidu-19, která by u již naočkovaných lidí posílila ochranu před takzvanou jihoafrickou variantou viru SARS-CoV-2. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek oznámil jeden z předních vědců firmy Phil Dormitzer.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 13. února nově 861 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je horší než před týdnem, kdy jich bylo 848 tisíc (revidováno ze 793 tisíc), a zároveň horší, než čekali analytici (765 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 6. února 4,494 milionu. Po 4,558 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno ze 4,545 milionu) očekával trh pokles na 4,413 milionu.
- Růst zahájené výstavby v USA v lednu oproti předchozímu měsíci zpomalil, ale počet stavebních povolení překonal odhady.
- Index americké průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v únoru snížil na 23,1 bodu. Po lednovém růstu na 26,5 bodu (revidováno z 26,5 bodu) očekával trh pokles až na 20 bodů.
- Americký index vývozních cen se v listopadu meziročně zvýšil o 2,3 % po prosincovém růstu o 0,2 %. Index dovozních cen vzrostl o 0,9 % po prosincovém poklesu o 0,3 % a vzrostl tak poprvé od loňského února. V meziměsíčním srovnání index vývozních cen vzrostl o 2,5 % (odhad: +0,7 %, prosinec: +1,3 %) a index dovozních cen vzrostl o 1,4 % (odhad: +1 %, prosinec: +1 %).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 7,258 milionu barelů (odhad: -2,429 milionu barelů, předchozí týden: -6,644 milionu barelů)
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Těžařská společnost BHP Group (v úterý +7,19 %) v první polovině svého fiskálního roku zvýšila očištěný zisk o 16 % na 6,04 miliardy USD, maximum za sedm let. Výsledky podpořil růst cen mědi a železné rudy, hlavně díky vysoké poptávce z Číny. Firma současně v úterý oznámila, že vyplatí rekordní prozatímní dividendu.
- Výsledky CVS Health (v úterý -4,96 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,30 USD (odhad: 1,24 USD), tržby 69,55 miliardy USD (odhad: 68,73 miliardy USD).
- Výsledky Shopify (ve středu -2,61 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,26 USD), tržby 977,7 milionu USD (odhad: 913,1 milionu USD)
- Hotelový řetězec Hilton Worldwide se ve čtvrtém čtvrtletí propadl do ztráty 224 milionů USD ve srovnání se ziskem 175 milionů USD ve stejném období předchozího roku. Firma vykázala ztrátu již třetí čtvrtletí za sebou. Pandemie nemoci covid-19 prudce omezila cestování, a tím i zájem o ubytování v hotelích, uvedla ve středu firma.
- Americký maloobchodní gigant Walmart v uplynulém finančním roce zvýšil provozní zisk o téměř deset procent na 22,5 miliardy dolarů a dosáhl rekordních tržeb. Firma, která v důsledku pandemie zažívá prudký nárůst internetového prodeje, to uvedla ve čtvrtečním sdělení. Finanční rok 2021 firma uzavřela v lednu.
- Výsledky Southern ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,47 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 5,12 miliardy USD (odhad: 5,4 miliardy USD).
- Výsledky Marriott International ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (v souladu s odhady), tržby 2,17 miliardy USD (odhad: 2,41 miliardy USD).
- Výsledky Blue Apron ve 4Q: Ztráta na akcii 0,67 USD (odhad: -0,61 USD), tržby 115,5 milionu USD (odhad: 110 milionů USD).
- Výsledky Hormel Foods v 1QFY2021: Zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 2,46 miliardy USD (odhad: 2,37 miliardy USD).
- Výsledky Barrick Gold ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,31 USD), tržby 3,28 miliardy USD (odhad: 3,25 miliardy USD).
- Výsledky Roku ve 4Q: Zisk na akcii 0,49 USD (odhad: ztráta 0,05 USD), tržby 649,9 milionu USD (odhad: 619 milionů USD).
- Výsledky Applied Materials ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,39 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 5,16 miliardy USD (odhad: 4,98 miliardy USD).
- Výsledky Dropbox ve 4Q: Čistá ztráta na akcii 0,84 USD (odhad: -0,24 USD), tržby 504,1 milionu USD (odhad: 498 milionů USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK