Pojišťovny nepodporují za testy ve firmě odečet z pojistného

Testovat zaměstnance ve firmách by podle zdravotních pojišťoven měli závodní a praktičtí lékaři nebo stávající odběrová centra. Samotesty, za které by si firma mohla odečíst peníze z odvedeného zdravotního pojistného za zaměstnance, by podle nich mohly být menším doplňkem. Zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny a Svazu zdravotních pojišťoven to ve středu řekli na tiskové konferenci. Podle vyjádření premiéra Andreje Babiše by si firma mohla odečíst za jeden test 60 korun na zaměstnance až čtyřikrát měsíčně.
"Vzhledem k enormním nákladům stanovisko pojišťoven nemohlo být pozitivní," řekl náměstek ředitele VZP David Šmehlík. Podle něj by měla být hlavním pilířem současná možnost nechat se antigenním testem otestovat jednou za tři dny ve stávajících odběrových centrech nebo od praktického či závodního lékaře zapojeného do testování. "A možnost samotestování bude řešena jako doplňkový pilíř, ne jako hlavní," dodal Šmehlík.
V současné době antigenní test provádějí zhruba dvě stovky odběrových míst a svým pacientům stovky ambulantních lékařů včetně některých zubařů. Odběr je vyhodnocen na místě a lékař musí jeho výsledek zaevidovat. Návrh ministerstva průmyslu počítá s tím, že by firma měla k dispozici testy pro samotestování. Jeho materiál uvádí, že ministerstvo zdravotnictví pracuje na udělení výjimek pro výrobce, aby testy mohli používat i laici, nejen zdravotníci. Jedenáct firem o ni požádalo, 18 dalších se na ni informovalo.
"Pojišťovny nemohou podporovat nějaké programy, které by ještě více zatížily výdajovou stránku systému," řekl Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven, který zastupuje šest menších pojišťoven. Systémově je podle něj správnější, aby ochrana zaměstnanců byla zahrnuta do ceny práce příslušného zaměstnavatele. Na riziko dopadů do systému veřejného zdravotního pojištění upozornila i Hospodářská komora.
Stávající systém testování pod dohledem lékaře je podle něj vhodnější také proto, že mají povinnost zadávat výsledky všech testů do informačního systému infekčních nemocí. Upozornil rovněž, že by to bylo extrémně náročné pro kontrolu administrativy plateb pojistného. Zaměstnavatelů odvádějících pojistné je asi 100.000.
Stanovisko pojišťoven se promítá i do návrhu ministerstva zdravotnictví. Alternativní návrh s odečtem z pojistného předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Předpokládá, že měsíční náklady by byly asi 600 milionů korun. Odhaduje, že by se testování mohlo týkat asi 1,88 milionu lidí, měsíčně by tak mohlo být provedeno asi 7,5 milionu testů.
Pro masivní testování ve firmách se vyslovuje opozice, požadují ho například Piráti a Starostové a nezávislí. Opatření by podle nich mohlo být jedním z řešení nelepšící se pandemické situace. Posílení testování opakovaně požadovali také zaměstnavatelé.
Zdroj: ČTK