Podmínky v českém průmyslu se nadále zlepšují, index nákupních manažerů ale mírně klesl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v únoru nadále zlepšovaly, i když index PMI mírně klesl z lednových 57 bodů na 56,5 bodu v únoru. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem, výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru. IHS Markit upozornila, že v únoru se klesly prodeje kvůli podstatnému narušení dodavatelských řetězců.
Naopak index podpořil další růst objemu výroby i nových zakázek. Firmy v průzkumu také hlásily nadále silnou poptávku, a to i přes pokračující pandemii. Restrikce ovšem podle průzkumu ztěžovaly podmínky u zahraničních klientů a tempo růstu exportních zakázek tak zpomalilo. Zároveň problémy s dodávkami způsobily zvýšení cen, přičemž vstupní náklady vzrostly nejprudším tempem od března 2011.
"Podle českých výrobců se zdraví zpracovatelského sektoru v únoru dál výrazně zlepšovalo. Pozitivnějším výsledkem bylo to, že zvýšení tlaku na kapacity po dalším měsíčním nárůstu nových zakázek vedlo k největším náborům za bezmála tři roky," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.
Únorový výsledek je podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky sice s ohledem na velmi nejisté prostředí vysoký. "Ovšem čekal se jeho další nárůst, a to i s ohledem na zvýšení jeho protějšku v eurozóně a sousedním Německu. Z tohoto pohledu je únorový pokles zklamáním," uvedl. V podobném duchu lze podle něj očekávat vývoj aktivity v průmyslu i v dalších měsících. "Kapacitní důvody budou pravděpodobně přetrvávat, poptávka by mohla růst pomalejším tempem," dodal.
Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče zásadním faktorem bude, zda se podaří udržet fungování průmyslových podniků i do dalších týdnů. "Podíl průmyslové výroby a exportů je v případě české ekonomiky zásadní a případné uzavírky v průmyslové výrobě by nutně vedly k úvahám o negativní revizi výhledu výkonu české ekonomiky," uvedl.
Zdroj: ČTK