Roční míra inflace v Německu podle předběžných dat v únoru stagnovala na 1,6 %

Roční index spotřebitelských cen v Německu v únoru stagnoval na 1,6 %. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad. "Míra inflace nezůstane dlouhodobě tak nízká jako loni," řekl listu Augsburger Allgemeine Zeitung prezident německé centrální banky Jens Weidmann.
Od ledna se v Německu po předchozím snížení vrátila na původní úroveň devatenácti a sedmi procent daň z přidané hodnoty (DPH). Její přechodné snížení od 1. července do konce loňského roku, kterým vláda chtěla povzbudit spotřebu v čase koronavirové krize, zatím bránilo růstu cen stejně jako silný propad cen energií.
Loni si většina Němců peníze z obav z krize šetřila, utrácení bránily i zavřené obchody, restaurace a omezená možnost cestovat. To by se po uvolnění restrikcí mělo změnit. Vyšší poptávka by podle analytika Institutu pro světové hospodářství (IfW) Nilse Jannsena mohla vést k "přechodnému zvýšení inflace".
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském čtvrtém čtvrtletí navzdory novým opatřením proti koronaviru zvýšil o 0,3 procenta. V celém loňském roce pak německá ekonomika podle konečných údajů klesla o 4,9 procenta.
Německo je největší ekonomikou, kde se platí jednotnou evropskou měnou euro. Evropská centrální banka (ECB) se snaží podpořit inflaci a hospodářský růst v eurozóně rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.
Konečnou zprávu o vývoji inflace v Německu statistický úřad zveřejní 12. března.
Zdroj: ČTK