Analytici čekají nadále schodek rozpočtu ČR 400 až 450 miliard Kč

I přes rekordní únorový deficit státního rozpočtu ČR 86,1 miliardy korun neočekávají analytici oslovení ČTK, že by letošní schodek dosáhl schválených 500 miliard korun. Zpravidla pro letošek počítají se schodkem kolem 400 miliard korun, někteří s vyšším - kolem 450 miliard korun. Zároveň poukazují na dopad zrušení superhrubé mzdy a s tím spojené snížení zdanění, které vedlo k poklesu příjmu z daní fyzických osob o zhruba čtvrtinu.
"Vzhledem k lednové statistice, domácímu vývoji epidemie a schválenému navýšení plánovaného rozpočtu není oznámený výsledek překvapením. Na příjmové straně nejvíce zaujme vývoj inkasa přímých daní. V případě daně z příjmu fyzických osob můžeme poprvé vidět čistý efekt daňových změn v letošním roce. Její inkaso kleslo meziročně o čtvrtinu," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.
Ten nadále počítá pro letošek s deficitem rozpočtu 400 miliard korun. "Březnový výsledek státního rozpočtu ukáže, jakým způsobem zareagovala ekonomika na další vládní opatření a do jaké míry se budou naplňovat nově představené kompenzační programy, které by vytvářely další náklady pro státní rozpočet," dodal.
Analytik Raiffeisenbank Vír Hradil upozornil, že nedávné zrušení konceptu superhrubé mzdy a nižší efektivní zdanění výdělků fyzických osob již lze pozorovat na nižším výběru daně z příjmů. to totiž kleslo meziročně o 7,7 miliardy korun na 166,8 miliardy korun.
"Trajektorie státních financí tak pokračuje v podobném trendu, jakým končila loňský rok. Daňové příjmy se v prvních měsících nevyvíjely vzhledem k okolnostem nijak tragicky a rekordní deficity byly poháněny hlavně rekordními výdaji. Aktuální zpřísnění restrikcí ovšem může skrze další utlumení ekonomické aktivity zasáhnout právě i příjmovou stranu a situaci dále zhoršit. Přesto čekáme, že se letošní deficit spíše než ke schváleným 500 bude blížit 400 miliardám korun," uvedl Hradil.
Plnění státního rozpočtu hned zkraje roku podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy naznačuje, že letos státní rozpočet pravděpodobně vykáže ještě hlubší schodek než v roce 2020, kdy byl 367,4 miliardy korun. "V únorovém plnění se na rozdíl od letošního lednového projevuje dopad zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka. Tyto dva faktory letos v dalších měsících citelně přispěji k rychlejšímu prohlubování schodku, než jaké by nastalo, pokud by tato opatření loni v rámci daňového balíčku schválena nebyla. Právě kvůli dopadům daňového balíčku je třeba počítat schodkem až kolem úrovně 450 miliard, uvedl.
Zdroj: ČTK