Americké akcie ve středu oslabily, obnovený tlak na technologie převážil nad ekonomickým optimismem

Americké akcie oslabily v čele s technologickými společnostmi, jejichž pokles převážil nad růstem cen akcií finančních, energetických a průmyslových podniků. Investoři přesunovali peníze z technologických firem do odvětví, která podle nich budou více těžit z oživování ekonomiky.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,39 % na 31 270,09 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,31 % na 3 819,72 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl dokonce o 2,70 % na 12 997,75 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 10,66 % na 26,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 1,484 %.
Ceny ropy se zvýšily o dvě procenta, zlato a stříbro naopak okolo dvou procent odevzdaly a nejsledovanější kryptoměny výrazně posílily (bitcoin +7 %, ethereum +9 %).
Výrazný pokles utrpěly například akcie softwarového gigantu Microsoft (-2,70 %), technologické společnosti Apple (-2,45 %) a internetového obchodu Amazon (-2,89 %). Posilovaly naopak akcie bank JPMorgan (+1,96 %) a Goldman Sachs (+1,05 %) či ropných společností ExxonMobil (+0,80 %) a Chevron (+1,12 %).
Lepší doporučení od UBS pomohlo na tříleté maximum akciím General Electric (+3,58 %). Fond Apollo převezme za 3,3 miliardy USD společnost Michaels (+22,20 %), jejíž akcie se tak zařadily k vítězům středeční seance.
"Indexy s velkou váhou technologických titulů slábnou, většina akcií se ale s rostoucími výnosy dluhopisů vyrovnává velice dobře," uvedl Tom Essaye, zakladatel Sevens Report. Například pro banky jsou rostoucí výnosy dokonce přímou podporou hospodaření.
Na devizovém trhu dolar mírně posiloval díky očekávání, že hospodářský růst ve Spojených státech bude rychlejší než v jiných regionech. Euro vůči dolaru kolem 22.00 SEČ ztrácelo zhruba 0,2 % na 1,2065 USD.
"To, co trh sleduje, jsou rozdíly v hospodářském růstu mezi oživujícími Spojenými státy a zadrhávající se Evropou," uvedl podle agentury Reuters analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions.
Středeční údaje společnosti IHS Markit ukázaly, že hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí s největší pravděpodobností klesne, protože opatření proti koronaviru mají tvrdé dopady na aktivitu sektoru služeb. Eurozóna by se tak vrátila do recese, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.
Optimismus ohledně vývoje americké ekonomiky naopak podporují vyhlídky na schválení nového balíku stimulačních opatření. Balík v hodnotě 1,9 bilionu dolarů již o víkendu schválila Sněmovna reprezentantů, nyní o něm bude hlasovat Senát.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Spotřebitelé v největších ekonomikách světa nashromáždili v době omezení pohybu souvisejícího s pandemií dodatečných 2,9 bilionu dolarů. To je značná hotovost, která vytváří potenciál pro silné oživení z recese způsobené pandemií, uvedla s odvoláním na své výpočty agentura Bloomberg. Více než polovina celkové částky, 1,5 bilionu dolarů, připadá na Spojené státy. To je přinejmenším dvojnásobek průměrného ročního růstu hrubého domácího produktu zaznamenaného při poslední expanzi a tato částka dále roste.
- Vesmírná společnost SpaceX amerického podnikatele Elona Muska postaví novou továrnu v americkém státě Texas. Budou se tam vyrábět satelity sítě Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi.
- Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung ve Spojených státech vybírá místo pro svůj nový závod na výrobu čipů za 17 miliard dolarů. Rozhoduje se mezi dvěma místy ve státě Arizona a jednou lokalitou ve státě New York. Ve hře je ale i texaská metropole Austin.
- Americký výrobce počítačů Intel (ve středu -2,19 %) porušil dva patenty týkající se výroby čipů, které vlastnila společnost VLSI Technology. Musí proto svému konkurentovi zaplatit odškodné 2,18 miliardy USD. Rozhodl o tom v úterý federální soud. Intel s verdiktem nesouhlasí a hodlá se odvolat.
- Internetová společnost Google (Alphabet ve středu -2,57 %) slíbila, že nebude vytvářet nové nástroje ke sledování pohybu jednotlivých uživatelů na webu poté, co ze svého prohlížeče Chrome v příštím roce odstraní současnou sledovací technologii.
- "Přístup diváků k novým filmům se vlivem pandemie covidu-19 zásadně změnil. Tento trend už se patrně nepodaří zvrátit," řekl šéf společnosti Walt Disney (ve středu -0,80 %) Bob Chapek na konferenci věnované médiím, kterou zorganizovala americká investiční banka Morgan Stanley. Později firma oznámila uzavření minimálně pětiny svých Disney Stores, chce se více soustředit na e-commerce.
- Provozovatel internetové sociální sítě Facebook (ve středu -1,39 %) ve čtvrtek zruší svůj zákaz politické reklamy ve Spojených státech. Facebook zákaz politické reklamy na svých platformách v USA zavedl loni v listopadu v rámci boje proti dezinformacím po prezidentských volbách.
- Hospodářská aktivita v USA od začátku roku do poloviny února mírně rostla a zástupci byznysu jsou převážně optimističtí ve výhledech na dalších 6-12 měsíců. Uvedl to Fed v Béžové knize, pravidelné situační zprávě o stavu ekonomiky USA.
- V americkém soukromém sektoru v únoru získalo práci 117 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po lednovém růstu o 195 000 lidí (revidováno z +174 000) čekali analytici přírůstek 177 000 míst.
- Index nákupních manažerů mimo výrobní sektor od Institute of Supply Management dosáhl v únoru hodnoty 55,3 bodu. Po lednovém růstu na 58,7 bodu očekával trh stagnaci na 58,7 bodu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Dollar Tree (ve středu +2,96 %) ve 4Q: Zisk na akcii 2,13 USD (loni: 0,52 USD, odhad: 2,12 USD), tržby 6,77 miliardy USD (loni: 6,32 miliardy USD, odhad: 6,80 miliardy USD).
- Výsledky Brown-Forman (ve středu -3,34 %) ve 4Q: Zisk na akcii 0,45 USD (loni: 0,48 USD, odhad: 0,43 USD), tržby 911 milionů USD (loni: 899 milionů USD, odhad: 902 milionů USD).
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch