Brusel schválil plán Francie na pomoc firmám zasaženým pandemií

(AKTUALIZOVÁNO) Evropská komise ve čtvrtek schválila záměr Francie využít až 20 miliard eur z peněz soukromých investorů na pomoc firmám zasaženým koronavirovou pandemií. Program předpokládá, že na pomoc se využijí takzvané účastnické úvěry i dluhopisy. Francouzská vláda poskytne garanci až na 30 % půjček a podřízeného dluhu, který na sebe vezmou soukromé podniky. Po měsících vyjednávání mezi francouzským ministerstvem financí a unijními orgány Paříž program zavedla od čtvrtka, hned po schválení v Bruselu.
"Francouzský plán garancí podpoří malé a středně velké podniky, na které dolehla koronavirová krize, a pomůže jim pokračovat v činnosti navzdory současné ekonomické nejistotě," uvedla místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová, která má na starosti hospodářskou soutěž. "Zmobilizováním podpory za 20 miliard eur od soukromých investorů ve formě účastnických úvěrů a podřízeného dluhu ten plán garancí pomůže zmírnit ekonomické dopady pandemie," dodala.
Plán se skládá ze státních garancí za soukromé investice, které přes speciální investiční nástroje poskytnou soukromí investoři. Tyto nástroje převezmou účastnické úvěry, které budou distribuovat komerční banky, a také podřízené dluhopisy, aby si zlepšily kapitálovou pozici. Státní garance jsou podmíněny mimo jiné tím, že podřízené dluhopisy budou vydány před 30. červnem 2022. Jejich splatnost bude osm let.
Francouzské podniky měly už před pandemií rekordní dluhy. Když se pak dostavila nejhlubší hospodářská recese v poválečné historii a s ní spojený výpadek příjmů, začalo mnoho těchto podniků spoléhat na úvěry se státní garancí. Celkem si jich zajistily zhruba za 130 miliard eur.
Nové půjčky s osmiletou splatností a slabšími právy proti nárokům jiných věřitelů budou mít tu výhodu, že v rozvahách nebudou figurovat jako dluhy. Tím se budou moci uvolnit finanční zdroje pro běžnou činnost a na investice, což je pro hospodářské oživení zcela zásadní. Půjčky budou mít i delší splatnost než v prvním kole úvěrů se státní garancí a ponesou také vyšší úrok. Ten bude kvůli většímu riziku činit čtyři až 5,5 %.
Komise uvedla, že nové půjčky budou mít zpočátku čtyřletou lhůtu odložené splatnosti jistiny. Firmy, které budou nabízenou pomoc čerpat, budou muset peníze využít na investice, nikoliv na splácení předchozích dluhů. Ačkoliv úvěry firmám připraví banky, peníze přijdou od zmíněných investičních nástrojů. Banky v nich ale budou mít podíl, aby si pohlídaly, že rozhodnutí o využití peněz je v souladu se záměrem. Celkem bude v bilanci bank figurovat deset procent z poskytnutých úvěrů.
Zatímco větší firmy už dlouho mají přístup na trh dluhopisů s vysokým výnosem, menší firmy v Evropě se až dosud musely spoléhat na krátkodobější financování zejména u bank. Například ve Spojených státech existuje mnohem více možností financování i pro tyto firmy, zatímco Francie v minulosti nedokázala vytvořit efektivní trh pro financování malých podniků. Vláda si tedy do nového programu slibuje, že tentokrát se jí to s pomoci státních garancí podaří.
Zdroj: ČTK