US MARKETZavírá za: 1 h 3 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

USA si ponechávají zásoby vakcíny od AstraZenecy pro Američany

Spojené státy si ponechají zásoby vakcíny od švédsko-britského výrobce AstraZeneca, aby je mohly podat Američanům, pokud bude tato očkovací látka v zemi schválena. V pátek to řekl koordinátor týmu Bílého domu pro boj s koronavirem Jeff Zients. Podle zdrojů agentury Reuters se AstraZeneca chystá podat žádost o nouzové schválení svého přípravku v USA ještě tento měsíc nebo začátkem dubna.

Prozatím jsou však vakcíny AstraZenecy vyrobené ve Spojených státech dosud nevyužité. Čeká se totiž na výsledky klinických testů v USA a společnost zatím nepožádala tamní regulační úřad o udělení podmínečné registrace. Podle amerického listu The New York Times v amerických výrobních závodech leží desítky milionů dávek této očkovací látky. Vakcína přitom už bylo schválena v EU a mnoha zemích.

Agentura Reuters dříve v tomto týdnu napsala, že američtí činitelé Evropské unii vzkázali, aby s dodávkami vakcíny AstraZenecy z USA v nejbližší době nepočítala.

"Máme velmi malé zásoby (vakcíny) AstraZenecy, takže pokud bude schválena, budeme tyto zásoby moci využít k očkování Američanů," řekl v pátek Zients.

V únoru AstraZeneca uvedla, že by její přípravek mohl získat podmínečnou registraci v USA začátkem dubna. Vzápětí by pak byla schopna dodat v zemi 30 milionů dávek.

Současný postoj USA by však mohl ohrozit snahy AstraZenecy přiblížit se splnění smluvního závazku vůči EU o dodání 180 milionů dávek ve druhém kvartálu. Podle zdrojů Reuters AstraZeneca dříve EU sdělila, že ve druhém kvartálu sníží dodávky nejméně o polovinu na méně než 90 milionů dávek.

Sama AstraZeneca v pátek oznámila, že výrazně omezí dodávky své vakcíny proti covidu-19 do Evropské unie, přičemž do konce března dodá 30 milionů očkovacích dávek a za celé letošní první pololetí 100 milionů. Už před několika týdny přitom společnost oznámila ještě výraznější snížení dodávek v prvním kvartálu, ale slíbila, že výrobu co nejrychleji posílí a že EU bude zásobovat z jiných částí globálního dodavatelského řetězce.

Americký prezident Joe Biden ve středu uvedl, že vláda nejprve zajistí vakcíny proti covidu-19 pro Američany, ale o jakýkoliv přebytek se podělí se světem.

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová v pátek řekla, že si Spojené státy chtějí zajistit maximální flexibilitu, aby byly "přezásobené a přehnaně připravené", a mohly tak poskytnout nejúčinnější vakcíny americké veřejnosti. "Řada zemí... požádala o dávky ze Spojených států a my jsme nikomu neposkytli dávky od americké vlády," dodala.

Spojené státy patří k nejrychleji očkujícím zemím světa. Podle čtvrtečních oficiálních dat bylo v zemi vyočkováno skoro 100 milionů dávek a více než 130 milionů bylo distribuováno. Podle pátečního sdělení představitelů Bílého domu bylo dosud proti covidu-19 naočkováno 65 % Američanů starších 65 let.

Zdroj: ČTK

FarmacieKoronavirusSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa