US MARKETOtevírá za: 7 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Austrálie požádá EU o milion dávek vakcíny od AstraZenecy

Austrálie požádá Evropskou unii, aby umožnila vývoz jednoho milionu dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Dodávka preparátů má posloužit pro očkování v Papui Nové Guineji, kde se rozvinulo ohnisko koronavirové nákazy. Na začátku března Itálie s podporou Evropské komise zablokovala vývoz 250 000 preparátů do Oceánie. EU nevyhověla předchozím výzvám, aby vývoz vakcín do Austrálie umožnila.

"Uzavřeli jsme na ně smlouvu, uhradili jsme je a chceme tedy dostat tyto vakcíny, abychom mohli podpořit naše nejbližší sousedy," uvedl australský premiér Scott Morrison. Austrálie již darovala Papui Nové Guineji 8000 dávek vakcín a chce jí poskytnout další milion dávek, které má země dostat ze zemí Evropské unie.

Austrálie poukazuje, že EU zablokovala vývoz kvůli dobré epidemické situaci v zemi. Nyní by ale dodávka posloužila pro stát, kde se epidemie zhoršuje. Austrálie se obává, že by se nákaza mohla rozšířit i za hranice země a že by v Papui Nové Guineji mohla vzniknout nová mutace viru.

Devítimilionová Papua Nová Guinea vykazuje relativně nízká čísla nakažených koronavirem, údaje jsou ale zkreslené nízkým počtem provedených testů. Země se potýká se silným růstem výskytu nákazy a hrozí kolaps nemocnic, varovaly místní úřady. Podle australských zdravotnických expertů testování v Papui Nové Guineji má "alarmující výsledky". Například polovina těhotných žen, jež nastupují do nemocnice, má pozitivní test na koronavirus.

Austrálie by na konci března měla začít s výrobou preparátu vyvinutého Oxfordskou univerzitou a britsko-švédskou společností AstraZeneca. Australská firma má vyrobit až 50 milionů dávek, což by stačilo pro naočkování celé místní 25milionové populace. Zhruba čtyři miliony dávek má ale země dostat ze zahraničí, a to včetně EU. Austrálie se na rozdíl od některých evropských zemích nerozhodla přerušit používání přípravku AstraZenecy.

Evropská unie se možností zakázat vývoz vakcín vyrobených na území bloku brání proti nedodržování smluvních závazků jednotlivých výrobců. Nejvíce vyostřený spor sedmadvacítka vede právě s britsko-švédskou společností AstraZeneca, která po registraci svého preparátu v lednu ohlásila výrazné snížení dodávek v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku.

Zdroj: ČTK

AustrálieEvropská unieKoronavirusZdravotnictví a zdravotní péče
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika