Americké akcie ve středu uzavřely na nových maximech, Fed zlepšil výhled

Akcie ve Spojených státech ve středu posílily a indexy Dow a S&P 500 uzavřely obchodování na nových maximech. Americká centrální banka výrazně zlepšila odhad letošního hospodářského růstu. Slíbila také, že bude v nejbližších letech dále podporovat ekonomiku mimořádně nízkými úrokovými sazbami.
Index Dow si připsal 0,58 % a skončil na novém zavíracím maximu 33 015,37 bodu (rekord posunul na 33 047,58 bodu), S&P 500 se zvýšil o 0,29 % na nové zavírací maximum 3 974,12 bodu (rekord posunul na 3 983,87 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,40 % na 13 525,20 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,83 % na 19,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva a půl bazického bodu na 1,646 %.
Fed předpověděl, že hrubý domácí produkt Spojených států se v letošním roce zvýší o 6,5 %, zatímco v prosinci letošní růst odhadoval pouze na 4,2 %. Navzdory zlepšení hospodářského výhledu a rostoucím obavám z inflace banka nadále předpokládá, že zachová klíčovou úrokovou sazbu v blízkosti nuly až do roku 2023. "Prohlášení Fedu bylo optimističtější, než někteří předpokládali," řekl analytik David Carter z Lenox Wealth Advisors.
Dolar oslabil k euru i ke koši měn
Na devizovém trhu vyhlídky na setrvání úrokových sazeb Fedu na nízké úrovni vedly k poklesu dolaru. Kolem 21.30 SEČ si euro vůči dolaru připisovalo téměř 0,7 % na 1,1980 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu vykazoval pokles o půl procenta procenta na 91,406 bodu.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Měnový výbor americké centrální banky v březnu ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Výrazně ovšem banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky Spojených států. Podle nové prognózy by měl hrubý domácí produkt vzrůst o 6,5 %, v prosinci banka letošní růst odhadovala jen na 4,2 %.
- Společnost Morgan Stanley jako první velká americká banka umožní movitým klientům investice do tří bitcoinových fondů. Podle zdrojů serveru CNBC o tom firma informovala v interním sdělení s tím, že reaguje na poptávku po investicích do kryptoměn ze strany klientů.
- Expertní komise Světové zdravotnické organizace doporučila vakcínu proti covidu-19 od farmaceutické společnosti Johnson & Johnson i pro použití v zemích, kde kolují nebezpečné mutace koronaviru.
- Americká farmaceutická společnost Pfizer se rozhodla zastavit v Číně výrobu biosimilárních léků, svou divizi s továrnou ve východočínském městě Chang-čou pak prodá firmě WuXi Biologics. Finanční podrobnosti transakce Pfizer neuvedl. Biosimilární léky jsou levnější verze biologických přípravků, kterým vypršela patentová ochrana.
- Hodnota společnosti Coinbase, která se chystá vstoupit na americkou akciovou burzu, se letos na soukromém trhu vyšplhala na 68 miliard dolarů. Největší americká kryptoměnová burza to uvedla ve své středeční zprávě pro regulátory. Cena jejích akcií se v prvním čtvrtletí do 15. března zvýšila na v průměru 343,58 dolaru z 28,83 dolaru ve třetím čtvrtletí, a za poslední měsíce tak díky růstu ceny bitcoinu vzrostla téměř třináctkrát.
- Francouzský antimonopolní úřad odmítl požadavek lobbistických skupin pro internetovou reklamu, aby americká společnost Apple pozastavila svou novou funkci, která umožňuje uživatelům zablokovat sledování inzerenty v různých aplikacích. Rozhodnutí je prvním tohoto druhu v Evropě. Apple rozhodnutí vítá, úřad podle něj uznal, že funkce App Tracking Transparency je v nejlepším zájmu francouzských zákazníků.
- Apple také přestal spolupracovat s čínským dodavatelem součástek Ofilm Group. Ten čelí podezření, že se podílí na vládním programu přesidlování etnické menšiny Ujgurů muslimského vyznání ze západočínské provincii Sin-ťiang do jiných částí Číny za prací.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK