Americké akcie ve středu oslabily, dolar zpevnil

Americké akcie ve středu oslabily, nejvýrazněji zlevnily technologické tituly. Poklesu trhu nezabránil ani optimismus stran hospodářského oživení, který projevili šéf americké centrální banky Jerome Powell a ministryně financí Janet Yellenová.
Index Dow klesl o 0,01 % na 32 420,06 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,55 % na 3 889,14 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 2,01 % na 12 961,89 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 4,43 % na 21,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva a půl bazického bodu na 1,614 %.
Během středeční seance posilovala odvětví finančnictví a průmyslu. Energetický sektor rostl díky zvýšení cen ropy o zhruba šest procent v důsledku zablokování Suezského průplavu. Index S&P 500 dolů nejvíce táhly akcie společností Apple (-2,00 %), Tesla (-4,82 %) a Facebook (-2,92 %).
Dolar posílil k euru i ke koši měn
Na devizových trzích posílil dolar. Investoři ho preferovali kvůli obavám z ekonomických dopadů pandemie covidu-19 v Evropě a ze zvýšení daní v USA. Dolaru též pomáhal mírný nárůst výnosů dluhopisů americké vlády.
Kolem 22.00 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, rostl o 0,3 % na 92,61 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu oslabovalo o 0,3 % na 1,1809 USD.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Americký výrobce čipů Intel v reakci na jejich globální nedostatek rozšíří produkci. V americkém státě Arizona vzniknou za 20 miliard dolarů dvě nové továrny a firma bude čipy vyrábět i na zakázku pro externí zájemce. V úterý to oznámil nový generální ředitel Pat Gelsinger. Za tím účelem vznikne samostatná obchodní divize, jejíž budování podle šéfa firmy potrvá roky.
- Americká makléřská společnost Robinhood Markets chystá vstup na burzu a už předběžně podala žádost o primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Uvedla to na svém blogu. Robinhood proslul jako firma, která láká zákazníky na možnost obchodovat na burze bez poplatků, díky čemuž ho mají v oblibě zejména začínající investoři. Převážně negativně se o společnosti ale psalo v souvislosti s nedávnými turbulencemi na americkém akciovém trhu.
- Elektromobily Tesla už se dají ve Spojených státech kupovat za bitcoiny, oznámil na Twitteru zakladatel podniku Elon Musk. Uvedl také, že ještě letos bude takový nákup možný i v zemích mimo USA.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru klesly o 1,1 % po lednovém růstu o 3,5 %. Čekal se růst o 0,8 %. Bez započtení zbrojních objednávek se snížily o 0,7 % po růstu o 2,3 % a bez započtení objednávek z oblasti dopravy byly nižší o 0,9 % (odhad: +0,6 %, leden: +1,6 %). Objednávky bez započtení letecké techniky pak byly nižší o 0,8 % (odhad: +0,5 %, leden: +0,6 %).
- Podnikatelská aktivita ve Spojených státech v březnu pokračovala v růstu, jeho tempo ale bylo ve srovnání s únorem mírně nižší. Předběžný březnový kompozitní index nákupních manažerů od společnosti IHS Markit klesl na 59,1 bodu z 59,5 bodu. Čekal se pokles na 59,2 bodu. Klíčová je neutrální úroveň 50 bodů.
Výsledková sezóna
- Výsledky General Mills ve 3QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,84 USD), tržby 4,52 miliardy USD (odhad: 4,54 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK