H&M vykázala za první finanční čtvrtletí kvůli uzávěrám ztrátu, chce získat zpět důvěru Číňanů

Švédský prodejce oděvů H&M vykázal za první čtvrtletí svého finančního roku ztrátu před zdaněním 1,39 miliardy švédských korun (3,55 miliardy Kč). Mnoho obchodů totiž musela firma zavřít kvůli protipandemickým uzávěrám. Ve stejném období předchozího roku vykázal tento druhý největší oděvní řetězec na světě zisk 2,5 miliardy švédských korun. První finanční čtvrtletí společnosti skončilo v únoru.
Švédská firma také uvedla, že chce získat zpět důvěru čínských zákazníků. Podnik totiž kritizoval přístup čínské vlády k menšinovým Ujgurům v západočínské provincii Sin-ťiang a nyní se kvůli tomu v Číně potýká s problémy.
Analytici očekávali, že H&M za první čtvrtletí bude mít ztrátu 1,4 miliardy švédských korun. V období od 1. do 28. března ale řetězec registruje meziroční nárůst tržeb o 55 %. Švédská společnost uvedla, že na výroční valné hromadě nenavrhne žádnou dividendu, ve druhém pololetí nicméně čeká příznivější vývoj.
Společnost H&M loni vyjádřila znepokojení po zprávách o nucené práci muslimských Ujgurů. Uvedla tehdy zároveň, že ze Sin-ťiangu přestane dovážet bavlnu. S problémy v Číně se nyní ze stejného důvodu potýká více západních společností, například americký výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike. Na čínských sociálních sítích někteří uživatelé vyzývají k jejich bojkotu, vystupují proti nim čínské celebrity i státní média. Čína je přitom pro H&M čtvrtým největším trhem a firma si tam zároveň zajišťuje nejvíc zdrojů.
"Už v minulosti jsme byli svědky toho, že značky jako Nike a H&M podobné kontroverze přestály a udržely si relativně silné tržby," řekl analytik Richard Chamberlain ze společnosti RBC Capital Markets. "Máme však za to, že v krátkodobém horizontu může H&M zakusit ohledně tržeb na rozsáhlém a rostoucím čínském trhu negativní dopad," dodal.
Akcie H&M ve středu na burze ve Stockholmu dopoledne odepisovaly přes dvě procenta, nejsou ale daleko od ročního maxima.
Aktivisté a někteří západní politici Čínu obviňují, že Ujgury zadržuje v táborech, kde je mučí, využívá k nucené práci i sterilizuje. To Peking odmítá, Ujgurové jsou podle něj v táborech kvůli zvýšení kvalifikace a na převýchovu dobrovolně. V zařízeních je podle studií amerických a australských institutů internováno zhruba milion Ujgurů.
Zdroj: ČTK