Americké akcie ve čtvrtek posílily, index S&P 500 se poprvé dostal nad 4 000 bodů

Americké akcie vystoupily na další rekord, klíčový index S&P 500 ve čtvrtek poprvé překonal hranici 4 000 bodů. Investoři věří v silné oživení ekonomiky Spojených států z útlumu, který způsobila pandemie nemoci covid-19. K růstu výrazně přispěly akcie technologických podniků, které podpořil příznivý výhled výrobce čipů Micron.
Index Dow si připsal 0,52 % na 33 153,21 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,18 % na 4 019,87 bodu (historický rekord posunul na 4 020,63 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,76 % na 13 480,11 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,67 % na 17,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 1,67 %.
Akcie společnosti Micron Technology (+4,76 %) díky příznivému výhledu posílily o téměř pět procent. Posilovaly rovněž například akcie softwarového giganta Microsoft (+2,79 %), internetového obchodu Amazon (+2,16 %) či technologické firmy Alphabet (+3,26 %).
Institut řízení dodávek (ISM) oznámil, že index aktivity zpracovatelského sektoru Spojených států se v březnu vyšplhal na nejvyšší úroveň od konce roku 1983. Čtvrteční vládní údaje ale ukázaly, že stavební výdaje v únoru klesly, zatímco počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti se minulý týden zvýšil.
Americký prezident Joe Biden ve středu představil ambiciózní plán investic do americké infrastruktury v hodnotě více než dvou bilionů dolarů, kterým chce podpořit hospodářský růst i tvorbu pracovních míst ve Spojených státech. Bidenovy návrhy se však hned na začátku setkávají s odporem řady konzervativců a republikánů, kterým se nelíbí zejména úmysl zvýšit daně podnikům.
Americká ekonomika se v loňském roce kvůli pandemii propadla o 3,5 %, nejvýrazněji od roku 1946. Americká centrální banka ale tento měsíc předpověděla, že letos se hrubý domácí produkt zvýší o 6,5 %. Největší ekonomika světa by tak zaznamenala nejprudší růst od roku 1984.
Na Velký pátek zůstanou burzy ve Spojených státech zavřené. Za celý zkrácený týden tak index Dow přidal 0,24 %, S&P 500 se zvýšil o 1,14 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,6 %.
Dolar ve čtvrtek oslabil k euru i ke koši měn
Americký dolar ve čtvrtek oslaboval poté, co během prvního čtvrtletí připsal vůči koši měn 3,6 %. To představovalo jeho nejlepší čtvrtletní výkon od poloviny roku 2018. Kolem 22.00 SELČ si euro vůči dolaru připisovalo 0,4 % na 1,1775 USD.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu vykazoval pokles o 0,3 % na 92,92 bodu. Vyhlídky pro americkou měnu nicméně podle analytiků zůstávají příznivé díky dobrým údajům o ekonomice a rychlému postupu očkování proti covidu-19.
Investoři nyní čekají na páteční zprávu o březnovém vývoji trhu práce v USA. Analytici podle agentury Reuters předpokládají, že americká ekonomika minulý měsíc vytvořila kolem 650 000 pracovních míst.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Americký prezident Joe Biden ve středu představil ambiciózní investiční plán do americké infrastruktury v hodnotě více než dvou bilionů dolarů. Jeho cílem je nastartování největší světové ekonomiky tak, aby mohla čelit mimo jiné nástupu ekonomické síly Číny. Bidenovy návrhy se však hned zpočátku setkávají s odporem řady konzervativců a republikánů, kterým se nelíbí zejména úmysl zvýšit daně podnikům. O plán se tak s největší pravděpodobností povede vleklá bitva v Kongresu.
- Vakcína proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech dosahuje podle aktualizovaných výsledků z klinických testů účinnosti 91,3 procenta, oznámili ve čtvrtek výrobci. Údaj se vztahuje na skupinu, v níž byli pacienti až šest měsíců po druhé dávce vakcíny. Podle prohlášení data z pokračujícího klinického testu také potvrzují bezpečnost očkovací látky a účinnost proti aktuálně cirkulujícím mutacím koronaviru SARS-CoV-2.
- Společnost Microsoft dodá americké armádě brýle pro rozšířenou realitu. Smlouvu má na deset let a celkem by podnik měl inkasovat až 21,9 miliardy dolarů, řekl mluvčí Microsoftu. Brýle se zakládají na produktu HoloLens a podporuje je cloudová služba Microsoftu Azure.
- Pracovníci jedné továrny na vakcíny ve Spojených státech nedávno znehodnotili velkou várku polotovaru pro očkovací látku od firmy Johnson & Johnson (J&J), uvedla tato farmaceutická společnost. V závodě, kde se vyrábějí dvě různé vakcíny na covid-19, byly podle informací deníku The New York Times (NYT) zkombinovány prvky ze dvou výrobních postupů. Kontaminováno tak bylo množství přípravku odpovídající 15 milionům dávek.
- Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech za týden do 20. března klesl na 3,794 milionu z 3,840 milionu o týden dříve. Analytici očekávali pokles na 3,775 milionu. Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za týden do 27. března přibylo na 719 tisíc z 658 tisíc v předchozím týdnu.
- Vyspělé ekonomiky by mohly využít progresivnější zdanění příjmů, daně z nemovitostí, dědické a darovací daně i daně na "nadměrné" firemní zisky ke snižování nerovností, které se prohloubily v důsledku pandemie covidu-19. Uvedl to ve čtvrtek podle agentury Reuters Mezinárodní měnový fond (MMF).
- Průmyslový index nákupních manažerů ISM v březnu vzrostl na 64,7 bodu (odhad: 61,3 bodu, únor: 60,8 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americký výrobce letadel Boeing získal objednávku na 100 letounů 737 MAX od nízkonákladové letecké společnosti Southwest Airlines. Konkurent evropské společnosti Airbusu to v pondělí oznámil v Seattlu. Southwest si také zajistil nákupní opci na dalších 155 letadel. Letouny řady 737 MAX po dvou smrtelných nehodách dlouho nesměly do vzduchu a tato objednávka by podle agentury Reuters mohla být největší od doby, co americké úřady koncem loňského roku zákaz zrušily.
- Čínská internetová společnost Tencent Music Entertainment Group představila zatím svůj největší plán odkupu vlastních akcií. V příštích 12 měsících jich firma hodlá nakoupit za jednu miliardu dolarů. Tencent přichází s plánem krátce poté, co americký burzovní regulátor přijal přísnější opatření pro akcie zahraničních firem obchodované na burzách v USA.
- Spojené státy zůstanou bohatší než Čína ještě alespoň 50 let, tedy ještě dlouho poté, kdy by Čína měla překonat USA a stát se největší ekonomikou světa. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl ekonom analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU) Simon Baptist.
- Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 11,1 %. Po prosincovém růstu o 10,2 % (revidováno z 10,1 %) očekávali analytici zvýšení tempa zdražování na 11 %. Index cen domů FHFA pak v lednu vzrostl o procento po prosincovém zvýšení o 1,2 %.
- Německý startup Lilium, který vyvíjí elektrické aerotaxi, vstoupí na burzu ve Spojených státech. Spojí se za tímto účelem s firmou Qell Acquisition, která se specializuje na akvizice. Po fúzi bude hodnota nově vzniklé společnosti 3,3 miliardy dolarů.
- Mezinárodní měnový fond hodlá zlepšit výhled světové ekonomiky pro letošní i příští rok. Uvedla to v úterý výkonná ředitelka fondu Kristalina Georgievová. Poukázala přitom na nová stimulační opatření ve Spojených státech a na očkování proti covidu-19.
- Americká společnost Apple (ve středu +1,88 %) svolala na červen výroční konferenci vývojářů WWDC, na které většinou představuje nové přístroje. Spekuluje se, že ukáže nový iPhone, počítač Mac a také vylepšený software pro své hodinky Apple Watch. Firma oznámila, že akce začne 7. června a potrvá celý týden.
- Farmaceutická společnost Pfizer (ve středu +0,33 %) oznámila, že její vakcína proti covidu-19 vyvinutá ve spolupráci s firmou BioNTech se v klinických testech ukázala jako bezpečná a vysoce účinná i u dětí ve věku 12 až 15 let. Závěry vycházejí z předběžných dat o testování. Podle agentury AP vývoj přibližuje scénář, že v dané věkové skupině se začne očkovat na konci letošního léta.
- Microsoft (ve středu +1,69 %) dodá americké armádě 120 tisíc helem HoloLens, které umožňují takzvanou rozšířenou realitu. Hodnota kontraktu je bezmála 22 miliard USD během deseti let.
- Goldman Sachs (ve středu -1,36 %) plánuje během druhého čtvrtletí nabídnout klientům wealth managementu veškeré dostupné cesty investic do kryptoměn.
- V americkém soukromém sektoru v březnu získalo práci 517 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po únorovém přírůstku 176 000 zaměstnaných (revidováno z +117 000) čekali analytici přírůstek 550 000 pracovních míst.
- Světový obchod se zbožím se v letošním roce zvýší o osm procent po loňském propadu o 5,3 %, za kterým stála pandemie nemoci covid-19. Předpověděla to ve středu Světová obchodní organizace (WTO). Zlepšila tak své říjnové odhady, podle kterých se měl obchod loni snížit o 9,2 % a letos stoupnout o 7,2 %.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v březnu vyskočil na 66,3 bodu (odhad: 60,7 bodu, únor: 59,5 bodu).
- Počet rozjednaných prodejů domů se ve Spojených státech v únoru meziročně snížil o 0,5 % po lednovém 13% růstu. V meziměsíčním srovnání spadl o 10,6 % po lednovém poklesu o 2,4 % (revidováno z -2,8 %), čekal se pokles o 2,6 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Walgreens Boots Alliance (ve středu +3,62 %) ve 2QFY2021: Upravený zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,10 USD), tržby 32,78 miliardy USD (odhad: 36,59 miliardy USD).
- Výsledky McCormick & Co (v úterý -0,26 %) v 1QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,59 USD), čisté tržby 1,48 miliardy USD (odhad: 1,38 miliardy USD).
Aktuality
