Deficit zahraničního obchodu USA se v únoru prohloubil na rekordních 71 miliard USD

Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v únoru ve srovnání s předchozím měsícem prohloubil o 4,8 % na rekordních 71,1 miliardy USD. Dovoz se mírně snížil, vývoz ale klesl mnohem výrazněji. Ekonomická aktivita v USA se totiž zotavila výrazněji než u hlavních obchodních partnerů. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
Analytici v anketě agentury Reuters očekávali prohloubení schodku na 70,5 miliardy USD. V lednu deficit podle zpřesněných údajů činil 67,8 miliardy USD, za první dva měsíce letošního roku se pak schodek meziročně prohloubil o 68 %.
Vývoz zboží a služeb se v únoru snížil o 2,6 % na 187,3 miliardy USD, dovoz klesl o 0,7 % na 258,3 miliardy USD.
Deficit obchodu ze zbožím v únoru činil rekordních 87,1 miliardy USD. Dovoz zboží se snížil o 0,9 %, spíše než slabá domácí poptávka ale byla důvodem poklesu omezení dodavatelského řetězce. Navzdory celkovému poklesu byl dovoz kapitálové zboží rekordní. Vývoz zboží se snížil o 3,5 %, hlavně kvůli chladnějšímu počasí ve velké části země, než je v tomto období běžné.
Poprvé od prosince 2016 také Spojené státy zaznamenaly deficit obchodu s ropou. Mohly za to zřejmě vyšší ceny této suroviny.
Deficit obchodu se zbožím s Čínou se prohloubil proti lednu o 11,4 % na 30,3 miliardy USD. Schodek obchodu se zbožím s Mexikem naopak o 42,9 % klesl a činil 6,8 miliardy USD.
Zahraniční obchod tak zřejmě za první čtvrtletí sníží růst hrubého domácího produktu, a to už třetí čtvrtletí za sebou. To však nebude mít dopad na současný odhad růstu. Analytici čekají v prvním čtvrtletí zvýšení HDP v celoročním přepočtu o deset procent. Ve čtvrtém čtvrtletí ekonomika vzrostla anualizovaně o 4,3 %. Za celý letošní rok by se podle ekonomů HDP mohl zvýšit o sedm procent, což by byl nejrychlejší růst od roku 1984. Loni ekonomika klesla o 3,5 %, nejvíce za 74 let.
Zdroj: ČTK