US MARKETOtevírá za: 16 h 33 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Šéfka MMF chce nízkoúročené půjčky i pro země se středně vysokými příjmy

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová chce jednat s členskými zeměmi o tom, zda podpoří poskytnutí bezúročných a nízkoúročených půjček zemím se středně vysokými příjmy, které těžce zasáhla pandemie nemoci covid-19. V současnosti mají k těmto půjčkám z programu MMF zaměřeného na snížení chudoby a podporu růstu přístup jen nejchudší země.

Georgievová v projevu při zahájení letošního jarního zasedání MMF a Světové banky uvedla, že jí dělají starost země vysoce závislé na turistice a další státy se středně vysokými příjmy, které měly slabší základy a vysoký dluh již před pandemií. Podporuje také přijetí širší definice toho, co dělá zemi zranitelnou.

Ministři financí skupiny 20 největších zemí světa G20 ve středu podpořili rozšíření nouzových rezerv MMF, takzvaných zvláštních práv čerpání (SDR), o 650 miliard USD. Tyto peníze budou určené na pomoc nejchudším zemím. Georgievová očekává, že práce na formálním návrhu přesunu peněz do SDR bude hotová do poloviny června a členské země by mohly získat přístup k těmto penězům do poloviny srpna. Kdy by mohly získat přístup k penězům i země se středně vysokými příjmy, však neuvedla.

Podle Georgievové existují také další způsoby, jak podpořit země se středně vysokými příjmy. Chce však projednat s členskými zeměmi možnost zvýhodněného financování za určitých podmínek také pro tyto státy. Podle jejího osobního názoru by navíc mezinárodní společenství mělo rozšířit svůj pohled na zranitelnost. "Mezinárodní komunita by se měla podívat také na další faktory zranitelnosti, když uvažujeme o vhodných způsobech podpory rozvojových zemí, a tato diskuse bude v příštích měsících poměrně intenzivní," prohlásila.

Podle definice Světové banky země se středně vysokými příjmy mají hrubý národní důchod na hlavu v rozmezí 1 036 USD a 12 535 USD. V těchto zemích žije zhruba 75 % světové populace a 62 % chudých lidí světa. Na globálním hrubém domácím produktu se tyto země podílejí asi třetinou a jsou velkým pohonem globálního růstu.

Zdroj: ČTK

Mezinárodní měnový fondPodpora ekonomiky
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika