Americké akciové indexy skončily ve středu smíšeně, pokračoval tlak na cenné papíry v technologickém odvětví

Americké akciové indexy uzavřely středeční obchodování smíšeně. Dow sice uzavřel na novém rekordu, S&P 500 ale zpevnil jen mírně a nejvíce na technologické firmy zaměřený trh Nasdaq pokračoval v poklesu. Dařilo se například sektorům energetiky a základních surovin.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,29 % na rekordních 34 230,34 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,07 % na 4 167,59 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,37 % na 13 582,43 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,69 % na 19,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,571 %.
Ceny ropy klesly zhruba o půl procenta, zlato mírně zdražilo a stříbro naopak. Bitcoin zdražil o 4 %, ethereum přidalo další 2 %.
Dařilo se mimo jiné energetice, finančnictví či producentům základních surovin. Analytik Terry Sandven ze společnosti U.S. Bank Wealth Management připomněl, že si tato odvětví zpravidla dobře vedou, když ekonomika roste, a tak nyní těží z rozvolňování protipandemických restrikcí.
Velké technologické společnosti jako Amazon (-1,25 %), Facebook (-1,05 %) či Microsoft (-0,53 %) opět oslabily. Úterní hromadný výprodej jejich akcií umocnily výroky americké ministryně financí Janet Yellenové. Ta uvedla, že bude možná nutné zvýšit úrokové sazby, aby se ekonomika nepřehřála. Investoři se obávají, že vyšší úrokové sazby by se mohly negativně odrazit na tržní hodnotě růstových společností.
Akcie ropné firmy ConocoPhillips (+5,46 %) výrazně zpevnily po zlepšení doporučení od analytiků z Bank of America. Zhruba 40% růstový potenciál vidí v akciích společnosti NVIDIA (+0,75 %) analytici z Baird, a to díky náskoku firmy v oblasti umělé inteligence.
Na devizových trzích libra mírně posílila k dolaru. Skotská národní strana (SNP) zřejmě nezíská ve čtvrtečních volbách do skotského parlamentu absolutní většinu, což může zkomplikovat její snahy o vyhlášení nového referenda o nezávislosti na Británii.
Kolem 21.55 SELČ si libra k dolaru připisovala 0,2 % na 1,3909 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu stagnoval a pohyboval se kolem 91,30 bodu. Euro k dolaru oslabovalo o 0,1 % na 1,2003 USD. K japonskému jenu dolar klesal o 0,1 % na 109,20 JPY. Euro k jenu klesalo o 0,2 % na 131,06 JPY.
Hlavní středeční události v USA
- ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru USA v dubnu +742 tisíc pracovních míst (březen: +565 tisíc, odhad: +800 tisíc).
- Index nákupních manažerů ve službách od společnosti Markit v dubnu mírně předčil odhady analytiků, obdobný index ISM naopak za očekáváními zaostal. Vyšly také pravidelné týdenní statistiky z hypotéčního trhu a o zásobách ropy.
- Společnost Philip Morris International (ve středu +0,56 %) povede Jacek Olczak (56), který dříve zastával pozici globálního provozního ředitele. Zaměří se na cestu k produktům, které méně škodí zdraví. S ohledem na výsledek středečního výročního zasedání akcionářů o tom v tiskové zprávě informoval výrobce a prodejce tabákových produktů.
- V Kanadě se od středy mohou vakcínou proti covidu-19 od firem Pfizer (ve středu +0,05 %) a BioNTech očkovat i děti od 12 do 15 let. Místní regulátor léčiv možnosti jejího použití rozšířil poté, co výrobci přišli se závěrem, že přípravek i u dané věkové skupiny poskytuje ochranu před nemocí covid-19. Podle šéfky amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) by se do dvou týdnů mohli začít dospívající očkovat i ve Spojených státech.
- Lednové rozhodnutí odstřihnout tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa od jeho účtů na Facebooku (ve středu -1,05 %) a Instagramu bylo správné. Rozhodl o tom kontrolní orgán společnosti Facebook, který posuzuje vybrané případy regulace obsahu na platformách. Takzvaný dozorčí panel ovšem zároveň vyjádřil nesouhlas s "neurčitým a nestandardizovaným trestem v podobě vyloučení na dobu neurčitou", a žádá proto po Facebooku vyjasnění, zda bude Trumpův zákaz trvalý, nebo jen dočasný.
- Soukromá vesmírná společnost Blue Origin, kterou založil miliardář Jeff Bezos, do vesmíru poprvé lidskou posádku vypraví 20. července. Informovala o tom ve středu na svém webu. Blue Origin jedno místo ve své letní expedici v raketě New Shepard s modulem pro posádku draží. Utržené peníze připadnou nadaci podniku, která se nazývá Club for the Future a podporuje matematiku a přírodovědné vzdělávání.
Výsledková sezóna
- Americký provozovatel hotelů Hilton Worldwide Holdings (ve středu -4,43 %) se v prvním čtvrtletí propadl do ztráty 108 milionů USD ve srovnání se ziskem 18 milionů USD ve stejném období loni. Na hotelový sektor těžce dopadla pandemie nemoci covid-19 kvůli omezení cestování i ubytování v hotelech. Vyplývá to ze středečního prohlášení společnosti.
- Největší americká automobilka General Motors (ve středu +4,05 %) v prvním čtvrtletí více než zdesetinásobila čistý zisk na zhruba tři miliardy dolarů z necelých 300 milionů dolarů před rokem. Nárůstu zisku nezabránil ani globální nedostatek čipů, který má negativní dopad na výrobní aktivity.
- Výsledky Uber (ve středečním after-marketu -4,6 %) v 1Q: Ztráta na akcii 0,06 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 2,90 miliardy USD (odhad: 3,29 miliardy USD). Nižší ztrátu zajistil prodej jedné z divizí.
- Výsledky PayPal (ve středečním after-marketu +3,9 %) v 1Q: Zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 6,03 miliardy USD (odhad: 5,90 miliardy USD), celkové platby 285 miliardy USD (odhad: 265 miliard USD).
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
