US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,40 %
NASDAQ+0,66 %
DOW JONES-0,04 %
PX+0,45 %
ČEZ-0,15 %
NVIDIA-0,10 %

EK: Letošní růst české ekonomiky bude vyšší, příští rok ale zaostane za odhady

Růst české ekonomiky bude po loňském rekordním propadu v letošním roce mírně lepší, než se dosud očekávalo. Počítá s tím středeční prognóza Evropské komise, podle níž hrubý domácí produkt vykáže růst o 3,4 procenta, zatímco předpověď z února uváděla vzestup o 3,2 procenta. Naopak výrazně pomalejší růst očekává komise v Česku v příštím roce, kdy původně předpovídala pět procent. V nové prognóze už počítá s růstem o 4,4 procenta.

Redakce IW
Redakce IW
12. 5. 2021 | 11:08
Česká ekonomika

Loni česká ekonomika kvůli restrikcím spojeným s pandemií klesla podle středečních údajů komise o rekordních 5,6 procenta.

"Česko tvrdě zasáhla druhá vlna pandemie," uvádí v hodnocení české ekonomiky unijní exekutiva. Oživení by podle komise měla zajistit především domácí a zahraniční poptávka, která díky postupnému uvolňování restrikcí poroste už od druhého čtvrtletí. Podílet by se na něm přitom měly i pokračující vládní podpůrné programy. Ty ale podle komise spolu se snížením daně z příjmu přispějí k rychlému růstu veřejného dluhu vzhledem k HDP.

Komise očekává, že se letos i v příštích dvou letech bude inflace v Česku pohybovat nad unijním průměrem. Letos počítá s průměrnou inflací 2,4 procenta, na příští rok očekává o dvě desetiny bodu méně. Lepší statistiky než průměr unie bude mít Česko v nezaměstnanosti, která sice letos vystoupí na 3,8 procenta, stále však bude o téměř čtyři procentní body pod průměrem zemí unie.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaEvropská unieHDP
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Je na trhu bublina? Tohle jsou 4 možnosti, jak můžete investovat

Je na trhu bublina? Tohle jsou 4 možnosti, jak můžete investovat

7. 10.-Andrej Rády
Investiční strategie