Americké akcie ve středu výrazně klesly, investory znepokojuje růst inflace

Americké akcie ve středu výrazně oslabily. Údaje o dubnovém vývoji inflace ve Spojených státech totiž prohloubily obavy, že americká centrální banka začne zvyšovat úrokové sazby dříve, než se dosud předpokládalo.
Index Dow ztratil 1,99 % a uzavřel na 33 587,66 bodu, širší index S&P 500 klesl o 2,14 % na 4 063,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil dokonce o 2,67 % na 13 031,68 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 26,33 % na 27,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi sedm bazických bodů na 1,695 %.
Americké ministerstvo práce ve středu oznámilo, že meziroční růst spotřebitelských cen v USA v dubnu zrychlil na 4,2 % z březnových 2,6 %. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od září 2008. Růst inflace obvykle tlačí centrální banky ke zvyšování úrokových sazeb. Americká centrální banka nicméně dříve signalizovala, že nynější vzestup inflace považuje za přechodný a zatím na něj nehodlá reagovat.
Dolar v polovině týdne posílil k euru o 0,6 %
Na devizovém trhu americký dolar díky vyhlídkám na možnost dřívějšího růstu úroků v USA posiloval. Euro kolem 22.00 SELČ vůči dolaru ztrácelo 0,6 % na 1,2075 USD.
Fed na zasedání svého měnového výboru koncem dubna ponechal klíčovou úrokovou sazbu podle očekávání v rozpětí 0-0,25 %. Připustil, že ekonomika Spojených států nabírá na síle, zároveň však upozornil, že přetrvávají negativní hospodářské dopady pandemie.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Růst cen ve Spojených státech citelně zrychlil, míra inflace v dubnu vystoupila na 4,2 procenta a je nejvyšší od září 2008. Ve své zprávě to ve středu uvedlo americké ministerstvo práce. V březnu byla inflace na 2,6 procenta. Za růstem cen je hlavně vysoká poptávka v souvislosti s ústupem pandemie. V meziměsíčním srovnání pak ceny zrychlily růst na 0,8 z březnových 0,6 procenta.
- Americký internetový prodejce Amazon nemusí Lucembursku doplácet na daních 250 milionů eur, jak nařídila Evropská komise. Rozhodl o tom ve středu Tribunál Evropské unie, podle něhož poskytnutá daňová výhoda unijní pravidla neporušila. Komise dostatečně nezdůvodnila, proč považuje přístup Lucemburska k americké firmě za nedovolenou státní podporu, uvedl soud.
- Ocel po celém světě zdražuje kvůli rostoucím cenám vstupních surovin a komodit obecně. Ceny železné rudy a šrotu stoupají od poloviny loňského roku v reakci na hospodářské oživení a masivní podporu globální ekonomiky ze strany vlád. Ceny oceli se meziročně zvýšily zhruba dvojnásobně.
- Američané panicky skupují benzin v obavách, že ho bude kvůli výpadku potrubní sítě nedostatek. Zásoby paliva se tenčí už šestý den především na čerpacích stanicích ve velkých městech na jihovýchodě země. Důvodem je omezení dodávek způsobených problémy společnosti Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě pro přepravu ropných produktů ve Spojených státech. Úřady Američany přitom vyzývají, aby benzinem neplnily plastové tašky.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK