US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,38 %
NASDAQ+0,15 %
S&P 500-0,12 %
ČEZ-0,16 %
KB-1,04 %
Erste+0,92 %

Šéf Tesly Elon Musk klesá v žebříčku nejbohatších, v pondělí byl až třetí

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk, který se minulý týden přičinil o cenový propad nejznámější kryptoměny bitcoin, sám klesá v žebříčku nejbohatších podle indexu Bloomberg Billionaires. V pondělí v něm skončil až třetí za prvním Jeffem Bezosem, který řídí Amazon, a druhým Bernardem Arnaultem, vlastníkem koncernu s luxusním zbožím LVMH a zároveň nejbohatším Evropanem. Příčinou je pokračující propad ceny akcií Muskovy automobilky. Začátkem ledna byl Musk nejbohatším člověkem světa.

Akcie Tesly na začátku týdne odepsaly přes dvě procenta a za poslední tři měsíce už ztrácejí téměř 30 procent. Hodnota majetku 49letého inovativního podnikatele prochází výkyvy právě kvůli jeho velkému podílu v tomto výrobci elektromobilů. Od ledna se tak hodnota Muskova majetku snížila o 24 procent na 160,6 miliardy dolarů. Bezos odsunul Muska z prvního místa v březnu.

Muska řadí na třetí místo ve svém žebříčku miliardářů i konkurenční žebříček časopisu Forbes. Ten jeho majetek ale odhaduje na 146,5 miliardy dolarů. Údaje pro své žebříčky média většinou získávají z veřejných zdrojů o vývoji cen akcií, nemovitostí a uměleckých děl - nejsou proto přesná a někdy bývají i sporná.

Musk v poslední době vzbudil rozruch kvůli svým vyjádřením k bitcoinu i jiným digitálním měnám. Minulý týden oznámil, že Tesla přestane jako platbu za své elektromobily přijímat bitcoiny. Jako důvod uvedl obavy o životní prostředí, neboť při zpracování transakcí s těmito měnami se spotřebovává obrovské množství energie. Jeho oznámení a následné další kritické tweety výrazně oslabily trh s kryptoměnami. V úterý ale oslabuje i Muskův nový favorit - kryptoměna dogecoin, která původně vznikla jako parodie na bitcoin.

Zdroj: ČTK

Americká ekonomikaBitcoinNejbohatší investoři a byznysmeniTesla
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akcie mají našlápnuto k dalšímu růstu, za horizontem obchodních dohod ale číhají další rizika

Akcie mají našlápnuto k dalšímu růstu, za horizontem obchodních dohod ale číhají další rizika

28. 7.-Andrej Rády
Americké akcie