Analytici: Celoroční výsledek rozpočtu by stále mohl být lepší než plán

I přes rekordní květnový schodek očekávají analytici oslovení ČTK, že deficit státního rozpočtu za celý letošní rok bude nižší než schválených 500 miliard Kč. Ve druhé půlce roku totiž očekávají silné ekonomické oživení, které by mělo vést k lepším příjmům rozpočtu. Ekonomové zároveň upozornili, že z údajů o daňových příjmech začíná být viditelný v rozpočtu dopad zrušení superhrubé mzdy od letošního roku.
Ministerstvo financí v úterý informovalo, že schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 255 miliard korun z dubnových 192 miliard korun. Jde o nejhorší květnový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci května byl schodek 157,4 miliardy korun.
"Duben a květen tradičně patří k nejhorším měsícům pro státní rozpočet, což vychází z vlastností daňového inkasa a aktuálně i z průběhu pandemie. Pro druhou polovinu roku očekáváme zrychlení daňových příjmů zejména v případě nepřímých daní, které nejvíce trpí uzavřenou ekonomikou z předchozích měsíců," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský. Podle něj by tak měl být na konci roku schodek rozpočtu zhruba 400 miliard korun.
"Vzhledem k ohlášenému postupnému rušení mnohých podpůrných programů a očekávatelnému návratu do ekonomického normálu se nadále zdá, že letošní deficit míří níže než schválených 500 miliard korun," uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.
Analytik ČSOB Petr Dufek ale upozornil, že v případě daně z příjmu fyzických osob vybíraných do všech veřejných rozpočtů je vidět meziroční pokles o zhruba 22 miliard korun. "Začíná tak být stále více vidět efekt zrušení superhrubé mzdy, s nímž se musí veřejné rozpočty od letoška potýkat," uvedl. Podle něj proto již není celoroční schodek 500 miliard korun až tak nerealistický. "Rozjezd ekonomiky sice ve druhé polovině roku výrazně dopomůže dohnat skluz u DPH, nicméně tlak mandatorních výdajů i tak bude neúprosný," dodal.
Zdroj: ČTK