Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, nedařilo se těžařům

Západoevropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci smíšeně. Investoři vyhodnocovali finální květnové indexy nákupních manažerů ve službách, ani jejich dobré výsledky ale nedokázaly dostat všechny benchmarky do plusu. Nedařilo se akciím těžařských firem.
Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,12 % na 450,79 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,61 % na 7 064,35 bodu a francouzský CAC 40 se snížil o 0,21 % na 6 507,92 bodu, zatímco německý DAX posílil o 0,19 % na 15 632,67 bodu.
Index těžebního sektoru jako celek zaznamenal pokles o více než procento a půl. Z jednotlivých titulů na londýnské burze výrazně klesly mimo jiné Anglo American (-2,87 %) a Antofagasta (-3,56 %).
Investoři nyní čekají na klíčovou páteční zprávu z amerického trhu práce, která naznačí, jak se daří hospodářství Spojených států, a potenciálně vyšle signál stran budoucí politiky americké centrální banky.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Ruský těžař zlata Nordgold plánuje uvést své akcie na burzy v Moskvě a Londýně. Firma ve čtvrtek uvedla, že v úmyslu má i vyplácet dividendy. Podle listu Financial Times (FT) se tak podnik snaží využít obnoveného růstu ceny zlata. Firmu Nordgold ovládá rodina ruského miliardáře Alexeje Mordašova a podnik má aktivity v Rusku, Kazachstánu a ve východní Africe.
- Růst aktivity v sektoru služeb v jednotlivých evropských ekonomikách i v celé eurozóně v květnu výrazně zrychlil. Výrazně stouplo také tempo celkové expanze, které vedle služeb zahrnuje i výrobní sektor. Vyplývá to z finálních květnových indexů nákupních manažerů, které ve čtvrtek zveřejnila společnost IHS Markit.
- Míra inflace v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v dubnu vystoupila na 3,3 % z březnové hodnoty 2,4 %, a zaznamenala tak nejvýraznější vzestup od globální finanční krize z roku 2008. Ceny se rychle zvyšují nejen v nejvyspělejších zemích, ale i jinde. Citelně k tomu přispívá zdražování energií. Ceny se ale zvyšují, i když se neberou v úvahu kolísavější ceny energií a čerstvých potravin. Pokud by se tyto produkty z výpočtů odebraly, inflace by se v dubnu zvýšila na 2,4 % z březnových 1,8 %.
- Soudní dvůr Evropské unie dal ve čtvrtek za pravdu bývalým i současným zaměstnancům britského řetězce Tesco ve sporu o platovou rovnost. Ženám, které pracují převážně v obchodě, se nelíbilo, že dostávají méně než zaměstnanci v distribuci, což bývají častěji muži. Rozsudek může podle agentury Reuters ovlivnit situaci i v jiných maloobchodních společnostech. Je konečný a nelze se proti němu odvolat.
- Cena ropy se může vyšplhat až na 200 dolarů za barel, pokud Mezinárodní agentura pro energii (IEA) prosadí svůj záměr, aby svět přestal investovat do nových projektů těžby ropy a zemního plynu. Na ekonomickém fóru v Petrohradě to ve čtvrtek řekl místopředseda ruské vlády a ministr energetiky Alexandr Novak. Cena ropy na světových trzích se od loňského podzimu vytrvale zvyšuje a severomořský typ Brent se z ceny kolem 38 dolarů vyšplhal na současných více než 70 dolarů za barel.
- Německá ekonomika už překonala nejhorší část koronavirové krize a v letošním roce by mohla vykázat růst až o čtyři procenta. Uvedl to ve čtvrtek německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Jeho nejnovější prognóza je optimističtější než oficiální vládní výhled z konce dubna, který na letošní rok počítá s růstem hrubého domácího produktu o 3,5 % po loňském propadu o 4,8 %.
- Rusko zcela odstraní dolarová aktiva ze svého státního investičního fondu a naopak posílí v něm podíl eura, čínského jüanu a zlata. Na okraj mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu to ve čtvrtek řekl ministr financí Anton Siluanov. Změny, které počítají i s nižším zastoupením britské libry, podle něj nastanou do měsíce.
- Maďarsko podepsalo s ruskou plynárenskou společností Gazprom smlouvu o dodávkách plynu na dalších 15 let. Začne platit, jakmile v září vyprší dosavadní kontrakt, oznámil ve čtvrtek maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Západní partneři Maďarska zemi často kritizují, že s Ruskem v energetice příliš úzce spolupracuje. Maďarská vláda kritiku odmítá a tvrdí, že se zabývá všemi možnostmi diverzifikace dodávek energie.
Zdroj: CNBC