US MARKETZavírá za: 2 h 56 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Americká meziroční inflace v květnu vyskočila na 5 %, o tři desetiny procentního bodu překonala odhad ekonomů

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v květnu meziročně zvýšily o 5 %, tedy více, než se čekalo, a nejvíce od srpna 2008. Meziměsíčně růst cen zpomalil na 0,6 % z dubnových 0,8 %. Ve čtvrtek to uvedlo americké ministerstvo práce. V dubnu byla inflace na 4,2 %, nejvýše od září 2008. Analytici čekali, že se spotřebitelské ceny v květnu meziročně zvýší o 4,7 %. U meziměsíční změny analytici předpokládali růst o 0,4 %.

Na květnovém růstu cen měla podíl rostoucí poptávka po zboží, cestování, stravování venku a návštěvách zábavních podniků v rychle se otevírající americké ekonomice. Zájem spotřebitelů ale naráží na nedostatek součástek a surovin, což žene ceny vzhůru.

Takzvaná jádrová inflace, která nebere v úvahu kolísavější ceny energií a potravin, stoupla meziročně o 3,8 %, tedy nejvíce od roku 1992. V dubnu přidala 3 %. V meziměsíčním srovnání se jádrová inflace, kterou americká centrální banka považuje za důležitější ukazatel než klasický index spotřebitelských cen, zvýšila o 0,7 %, což je také více, než se čekalo.

USA - meziroční inflace

USA - meziroční inflace

Přestože je míra inflace mnohem vyšší, než jaká byla k vidění od dob finanční krize, Fed to zatím nechává klidným. Vedení centrální banky se domnívá, že je to přechodný jev a že růst cen bude v dalších měsících polevovat. Za vysokými čísly je i nízká srovnávací základna z předchozího roku, kdy se ekonomika vinou protipandemických opatření téměř zastavila. Trhy proto nečekají, že Fed na nejnovější statistiku zareaguje.

Americký dolar zůstal po zveřejnění zprávy o inflaci téměř beze změny. Krátce před 15.30 SELČ ztrácel dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,1 % na 90,03 bodu. Výnos z desetiletého amerického dluhopisu se v reakci na zprávu přehoupl přes 1,5 % a termínové kontrakty na akciové indexy byly smíšené.

"Před finanční krizí v letech 2008 až 2009 byla inflace velkým hybatelem trhu, zejména na trzích s pevným výnosem. Nyní má Fed aktiva v hodnotě přibližně 7,9 bilionu dolarů a má větší kontrolu nad úrokovými sazbami. Inflace se z hybné síly trhu stala něčím, co ho jen ovlivňuje," domnívá se analytik Mark Grant ze společnosti B. Riley Financial.

Podle analytika Kena Polcariho ze společnosti Kace Capital Advisors je psychologicky důležité, že údaj o inflací začíná pětkou, ne čtyřkou. Polcari by očekával, že trhy zareagují poklesem, ale dodal, že lidé číslo teprve zpracovávají a může se to během dne změnit.

Zdroj: ČTK

Americká ekonomikaInflaceSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika