US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-0,17 %

FT: Ukrajina chce přimět Gazprom k odblokování dodávek plynu ze Střední Asie

Ukrajina je připravena podniknout právní kroky proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom, aby ho přiměla odblokovat dodávky zemního plynu ze Střední Asie. To by jí mohlo zajistit dostatek plynu pro domácí trh a kompenzovat výpadek příjmů z tranzitu ruského plynu po spuštění plynovodu Nord Stream 2. Informoval o tom v pondělí list Financial Times (FT).

Redakce IW
Redakce IW
14. 6. 2021 | 12:26
Energetika

Gazprom už 15 let blokuje dodávky plynu ze Střední Asie na Ukrajinu prostřednictvím svých plynovodů. Šéf ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko uvedl, že pokud nyní Gazprom tyto dodávky neumožní, obrátí se jeho firma na antimonopolní regulátory Evropské unie a zahájí s Gazpromem mezinárodní arbitrážní řízení.

"Je zde velký potenciál pro přepravu plynu ze Střední Asie přes Ukrajinu do Evropy," řekl Vitrenko listu Financial Times. "Mluvíme tady o desítkách miliard krychlových metrů. Plyn ze Střední Asie může sám zaplnit celý ukrajinský systém pro tranzit plynu," dodal.

Naftogaz nyní připravuje oficiální žádosti, aby si plyn ze Střední Asie zajistil a aby získal povolení k jeho přepravě prostřednictvím plynovodů Gazpromu. To by podle Vitrenka mohlo trvat řadu měsíců. "Pokud (v Gazpromu) řeknou ne, bude dalším krokem stížnost (u Evropské komise) a arbitráž," uvedl šéf Naftogazu. Kyjev by mohl Brusel vyzvat, aby uplatnil zákony EU proti narušování hospodářské soutěže, protože se tato záležitost týká dodávek plynu do EU, píše Financial Times.

Gazprom stojí v čele projektu Nord Stream 2, tedy plynovodu, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, takže se vyhýbá Ukrajině. Ta by kvůli tomuto plynovodu mohla přijít na tranzitních poplatcích asi o dvě miliardy dolarů ročně. To odpovídá zhruba polovině výdajů Ukrajiny na obranu v době, kdy země stále bojuje se separatisty podporovanými Ruskem, upozorňuje FT. Několik let už je v provozu plynovod Nord Stream 1, který má kapacitu 55 miliard metrů krychlových plynu za rok. Nord Stream 2 bude mít stejnou kapacitu.

Nord Stream 2 čelí kritice ze strany Spojených států, podle kterých zvyšuje závislost Evropy na ruském plynu a politický vliv Ruska na Evropu. Spojené státy se ale nakonec rozhodly nezavést už nachystané sankce proti firmě Nord Stream 2 a jejímu výkonnému řediteli.

Vitrenko se nyní snaží přimět Washington ke změně tohoto rozhodnutí. "Podle našeho názoru ta hra ještě zdaleka neskončila," prohlásil. "Říkáme (americkým představitelům), že je to záležitost národní bezpečnosti pro Ukrajinu, Evropu i USA," dodal. Upozornil nicméně, že Kyjev bude i v případě zastavení projektu usilovat o to, aby Gazprom umožnil dodávky plynu za Střední Asie, zejména z Turkmenistánu, pro domácí spotřebu na Ukrajině i pro tranzit do Evropy.

Výstavba plynovodu Nord Stream 2 je nyní ve finální fázi. Ruský prezident Vladimir Putin už minulý týden ohlásil dokončení první trasy plynovodu, výstavba druhé trasy by měla být hotova do dvou měsíců. S plynem z projektu Nord Stream 2 počítá i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Zdroj: ČTK

EnergetikaRuskoUkrajinaZemní plyn
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně