US MARKETOtevírá za: 3 h 41 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Fed na červnovém zasedání potvrdil nastavení měnové politiky, výhled prvního zvýšení sazeb posunul už na rok 2023

Měnový výbor americké centrální banky v červnu ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Výhled prvního zvýšení úrokové sazby posunula centrální banka už na rok 2023, dříve počítala s rokem 2024. Pandemická situace se podle Fedu zlepšuje, banka proto upustila od dosud opakovaného tvrzení, že krize zatěžuje ekonomiku.

Centrální banka USA potvrdila, že bude pokračovat v nákupech aktiv minimálně dosavadním tempem. Měsíčně by tedy měl Fed kupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů. Sazby mají zůstat na současné nebo nižší úrovni do doby, než bude banka přesvědčena, že se ekonomika zvládá vypořádat s dopady pandemie covidu-19 a je na cestě k zajištění maximální zaměstnanosti a cenové stability. Ačkoli se má za to, že zástupci Fedu během zasedání probírali možné omezení nákupu dluhopisů, prohlášení Fedu žádnou informaci o tomto kroku neobsahovalo.

"Pokrok v očkování omezil šíření covidu-19 ve Spojených státech," uvedl Fed v prohlášení. Pro instituci, která posledních 14 měsíců uzpůsobovala měnovou politiku pandemické situaci, je to podle agentury Reuters zásadní posun. Americká centrální banka zopakovala, že před změnou své politiky vyčká na "další zásadní pokrok".

Měnový výbor chce dosáhnout stavu, kdy se inflace dostane na určitou dobu v přiměřené míře nad dvě procenta, aby v průběhu času dosáhla dvouprocentního průměru a v delším horizontu se udržela právě na cílované úrovni dvou procent. V květnu se spotřebitelské ceny ve Spojených státech meziročně zvýšily o 5 %, tedy nejvíce od srpna 2008. Meziměsíčně růst cen zpomalil na 0,6 % z 0,8 % v dubnu. Meziroční inflace byla v dubnu na 4,2 %. Na květnovém růstu cen měla podíl rostoucí poptávka po zboží cestování, stravování venku a návštěvách zábavních podniků v rychle se otevírající americké ekonomice. Zájem spotřebitelů ale naráží na nedostatek součástek a surovin, což žene ceny vzhůru.

Přestože je míra inflace mnohem vyšší, než jaká byla k vidění od dob finanční krize, Fed to zatím nechává klidným. Vedení centrální banky se domnívá, že je to přechodný jev a že růst cen bude v dalších měsících polevovat. Za vysokými čísly je i nízká srovnávací základna z předchozího roku, kdy se ekonomika vinou protipandemických opatření téměř zastavila.

Fed - dot plot (červen 2021)

Fed - dot plot (červen 2021)

Aktuální výhled Fedu počítá s tím, že PCE inflace letos dosáhne 3,4 %, v březnu banka čekala 2,4 %. Šéf Fedu Jerome Powell má za to, že nynější růst inflace způsobily zejména výpadky zásobování a další dočasné vlivy rychlého oživení ekonomiky po pandemii.

Celkový ekonomický růst by podle Fedu měl letos dosáhnout 7 %. Oproti březnovému výhledu banka odhad zvýšila o půl procentního bodu. V prosinci banka letošní růst odhadovala pouze na 4,2 %. Výhled naznačuje, že oživení z dopadů pandemie bude rychlejší, než se čekalo. To podle Fedu opodstatňuje diskuzi ohledně změny měnové politiky.

Fed - makroekonomická projekce (červen 2021)

Fed - makroekonomická projekce (červen 2021)

"Před finanční krizí z let 2008 a 2009 byla inflace velkým hybatelem trhu, zejména na trzích s pevným výnosem. Nyní má Fed aktiva v hodnotě přibližně 7,9 bilionu dolarů a má větší kontrolu nad úrokovými sazbami. Inflace se z hybné síly trhu stala něčím, co ho jen ovlivňuje," domnívá se analytik Mark Grant ze společnosti B. Riley Financial.

Tisková konference Jeromea Powella

Americký HDP v prvním čtvrtletí anualizovaně stoupl o 6,4 %

Růst ekonomiky Spojených států začátkem roku citelně zrychlil, zejména díky vládním stimulačním opatřením pro firmy i rodiny. Hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 6,4 %. Je to druhý nejrychlejší růst od třetího čtvrtletí roku 2003. V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika vzrostla o 4,3 %.

USA - vývoj HDP (anualizovaně) a meziroční inflace

USA - vývoj HDP (anualizovaně) a meziroční inflace

Zdroj: Fed, CNBC, Bloomberg, ČTK

Americká ekonomikaCentrální bankyFedKvantitativní uvolňováníPodpora ekonomikySpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa