US MARKETOtevírá za: 0 h 34 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování smíšeně, zabraly technologické tituly

Americké akciové indexy zakončily seanci smíšeně. Důvěra v silné ekonomické oživení vyhnala vzhůru index technologického trhu Nasdaq Composite. Americká centrální banka ve středu posunula výhled prvního zvýšení základní sazby již na rok 2023, zatímco dříve počítala s rokem 2024.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,62 % na 33 823,45 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,04 % na 4 221,86 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, stoupl o 0,87 % na 14 161,35 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,20 % na 17,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o šest bazických bodů na 1,511 %.

S&P 500 17. 6. 2021

S výjimkou uhlí zlevnily prakticky všechny hlavní komodity. Barel ropy zlevnil zhruba o procento a půl, dvě procenta ztratilo zlato a stříbro oslabilo o čtyři procenta. O tři procenta si pohoršily také bitcoin a ethereum.

"Komodity byly v posledním roce populární investicí jako ochrana proti inflaci. Je možné, že pozice některých obchodníků byly před zasedáním FOMC až příliš velké, a tak posilující dolar vede k určitému novému zvážení těchto sázek," uvedl Jim Paulsen, stratég z Leuthold Group.

Celkový ekonomický růst USA by letos podle Fedu měl dosáhnout sedmi procent. Oproti březnovému výhledu banka odhad zvýšila o půl procentního bodu.

Akcie technologických firem, kterým se zpravidla daří, když jsou úrokové sazby nízké, minulý rok výrazně posílily. Investoři je v ekonomicky nejistých časech považovali za relativně bezpečné. V době pokoronavirového oživení hospodářství ale začali preferovat cyklické tituly z odvětví jako energetika, průmysl nebo finance.

Obchodníci nicméně ve čtvrtek obnovovali pozice v technologických společnostech. Posílily třeba akcie výrobce čipů NVIDIA (+4,76 %), jejichž cílovou cenu zvýšila investiční banka Jefferies. Akcie firem Apple (+1,26 %), Microsoft (+1,37 %), Amazon (+2,17 %) a Facebook (+1,64 %) smazaly ztráty, které měly před zahájením obchodování, a posílily. Investoři sázejí na to, že ekonomické oživení v dlouhodobém horizontu zvýší poptávku po jejich produktech.

Na devizových trzích posílil dolar, který vystoupal na dvouměsíční maximum. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, si kolem 22.00 SELČ připisoval 0,9 % a pohyboval se kolem 91,92 bodu. Euro vůči dolaru ztrácelo 0,8 % na 1,1904 USD. Dolar k jenu oslaboval o 0,4 % na 110,28 JPY. Euro vůči jenu klesalo o 1,1 % na 131,29 JPY.

Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Kroger (ve čtvrtek +4,34 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 41,3 miliardy USD (odhad: 39,9 miliardy USD).

Zdroj: ČTK, CNBC

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika