Americká ekonomika v červnu vytvořila 850 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti ale stoupla na 5,9 %
V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v červnu vzniklo 850 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 700 tisíc míst po vzniku přibližně 583 tisíc míst v květnu (revidováno z 559 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti se však zvýšila na 5,9 %, čekal se pokles na 5,7 % z květnových 5,8 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
V soukromém sektoru vzniklo v červnu 662 tisíc míst po přírůstku asi 516 tisíc míst v květnu (revidováno z 492 tisíc). Očekával se vznik přibližně 600 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil vznik asi 15 tisíc míst (odhad: +28 tisíc, květen: +39 tisíc), vládní sektor zaznamenal vznik asi 188 tisíc míst (květen: +67 tisíc). K návratu do stavu z doby těsně před nástupem pandemie covidu-19 chybí americké ekonomice obnovit ještě zhruba 6,8 milionu pracovních míst.
Zpráva naznačuje, že ekonomika ukončila druhé čtvrtletí silným růstem. Díky očkování proti covidu-19 se totiž mohla znovu otevřít po opatřeních, která byla zavedena ve snaze zmírnit šíření epidemie. Více než 150 milionů lidí je plně očkováno, což umožnilo zrušit pandemická omezení pro podniky a také povinné nošení roušek.
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce, v červnu zůstala na 61,6 %. Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu také ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla na 9,8 % z 10,2 %.
Průměrná hodinová mzda v červnu meziročně vzrostla o 3,6 %, po květnovém růstu o 1,9 % (revidováno z 2 %) se čekalo její zvýšení o 3,7 %. Proti květnu mzda v červnu stoupla o 0,3 %, v květnu se meziměsíčně zvýšila o 0,4 % (revidováno z +0,5 %).
"Z hlediska trhů je statistika za červen fantastická. Situace se nadále zlepšuje, což je odrazem pokoronavirového návratu k normálu. Zaměstnavatelé věří sílícímu ožívání ekonomiky a pokračují v tvorbě míst vysokým tempem," říká Seema Shahová, hlavní stratéžka Principal Global Investors.
Podle středečních dat agentury ADP si v americkém soukromém sektoru v červnu našlo práci 692 tisíc lidí. Po květnovém přírůstku 886 tisíc míst (revidováno z 978 tisíc) čekali analytici přírůstek 600 tisíc pozic.
Americký HDP v prvním čtvrtletí anualizovaně stoupl o 6,4 %
Ekonomika Spojených států v prvním čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 6,4 %. V loňském čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil v celoročním přepočtu o 4,3 %. Za zrychlením růstu v prvním čtvrtletí je masivní fiskální podpora, kterou ekonomice poskytla vláda. Pobočka Fedu v Atlantě uvádí, že ve druhém čtvrtletí by hospodářský růst mohl dosáhnout i deseti procent.
S tím, jak odeznívá pandemie, ruší americké státy a města další obchodní omezení. Například Kalifornie se znovu plně otevřela 15. června a ekonomika roste, protože spotřebitelé cestují, více se stravují venku a navštěvují kina a zábavní parky. Některé firmy také těžce shánějí zaměstnance.
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v květnu meziročně zvýšily o 5 %, nejvíce od srpna 2008. Meziměsíčně růst cen zpomalil na 0,6 % z dubnových 0,8 %. Takzvaná jádrová inflace, která nebere v úvahu kolísavější ceny energií a potravin, stoupla meziročně o 3,8 %, tedy nejvíce od roku 1992.
Přestože je míra inflace mnohem vyšší, než jaká byla k vidění od dob finanční krize, Fed to zatím nechává klidným. Vedení centrální banky se domnívá, že je to přechodný jev a že růst cen bude v dalších měsících polevovat. Za vysokými čísly je i nízká srovnávací základna z předchozího roku, kdy se ekonomika vinou protipandemických opatření téměř zastavila.
Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK