Rozpočtový deficit USA v červnu klesl zhruba na pětinu díky růstu příjmů

Rozpočtový deficit Spojených států v červnu prudce klesl na 174 miliard USD z 864 miliard USD ve stejném měsíci loni. Mohl za to růst příjmů způsobený oživením na trhu práce a dřívějším termínem podání daňového přiznání a zaplacení daní. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo financí.
Příjmy rozpočtu v červnu stouply o 87 % na 449 miliard USD. Částečně k růstu přispělo to, že termín pro podání daňového přiznání byl posunut na 17. května, zatímco loni byl kvůli pandemii odložen až na 15. července. Příjmy z daní ze mzdy se v červnu zvýšily o 33 % na 240 miliard USD a příjmy z firemních daní stouply na 79 miliard USD z 11 miliard USD.
Výdaje se v červnu meziročně snížily o 44 % na 623 miliard USD. Z velké části to způsobilo loňské zavedení programu pro ochranu pracovních míst v době pandemie. Díky oživení ekonomiky se výdaje na tento program výrazně snížily.
Za devět měsíců fiskálního roku se rozpočtový deficit snížil na 2,238 bilionu USD z 2,744 bilionu USD loni. Rozpočtové příjmy od počátku roku stouply o 35 % na 3,056 bilionu USD a výdaje o šest procent na 5,294 bilionu USD.
V loňském fiskálním roce, tedy za rok do konce září 2020, rozpočtový deficit činil rekordních 3,1 bilionu USD. V letošním roce Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) očekává deficit tři biliony dolarů. Loňský i letošní obrovský deficit způsobují hlavně nebývalé výdaje vlády na boj s ekonomických poklesem způsobeným pandemií nemoci covid-19. Předchozí rekordní deficit činil 1,4 bilionu USD a byl z roku 2009, kdy se vláda snažila překonat prudký ekonomický pokles způsobený finanční krizí.
Zdroj: ČTK