Růst ekonomiky USA v druhém čtvrtletí podle prvního odhadu zrychlil na 6,5 % anualizovaně

Hrubý domácí produkt Spojených států se ve druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 6,5 %. Růst zrychlil z 6,3 % v prvním kvartálu, výrazně však zaostal za očekáváním analytiků. Vyplývá to z rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Analytici v průzkumu agentury Reuters předpovídali, že hospodářský růst ve druhém čtvrtletí zrychlí na 8,5 %. Největší ekonomiku světa nyní pravděpodobně brzdí zejména nedostatek zboží, součástek a pracovních sil. Statistici zároveň přepočítali růst za první čtvrtletí. V konečné zprávě před měsícem uváděli, že ekonomika vzrostla o 6,4 %.
V USA se vývoj HDP počítá jinak než v Evropě. Pokud by se vzala v úvahu metodika používaná v Evropské unii, pak americká ekonomika v prvním čtvrtletí proti předchozím třem měsícům vzrostla o 1,6 % a meziročně o 0,4 %. Ekonomika EU si naproti tomu vedla hůře - HDP se proti předchozím třem měsícům o 0,1 % snížil, meziročně pak vykázal pokles o 1,2 %.
Ministerstvo ve čtvrtek zveřejnilo i revize dřívějších dat, podle kterých loni ekonomika klesla o 3,4 % místo dříve uváděných 3,5 %. I tak šlo ovšem o nejprudší celoroční propad HDP od roku 1946.
Letos analytici počítají s růstem ekonomiky zhruba o sedm procent. To by znamenalo nejprudší celoroční vzestup od roku 1984. Nad příznivými hospodářskými vyhlídkami se však vznáší hrozba obnoveného vzestupu šíření koronaviru ve formě vysoce nakažlivé mutace delta. Spojené státy nyní evidují kolem 60 000 případů nákazy koronavirem denně, zatímco před měsícem to bylo zhruba 12 000 případů denně.
Hlavní ekonom společnosti PNC Financial Gus Faucher nicméně uvedl, že zatím žádné hospodářské dopady vzestupu počtu případů nákazy nezaznamenal. "Základní podmínky pro spotřebitele i podniky jsou stále velmi dobré," prohlásil.
Zdroj: ČTK