Americké akcie vstoupily do nového týdne převážně mírným poklesem. Obavy z mutace delta převážily nad optimismem ohledně podpory ekonomiky

Americké akcie po počátečním růstu oslabily. Obavy ze šíření koronavirové mutace delta a ze zpomalování hospodářského růstu ve Spojených státech totiž převážily nad optimismem ohledně nových opatření na podporu ekonomiky a dobrými firemními výsledky.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,28 % na 34 838,16 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,18 % na 4 387,16 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,06 % na 14 681,07 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,69 % na 19,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o šest bazických bodů na 1,179 %.
Ceny ropy se snížily o tři procenta, na červené nule uzavřely den také zlato a stříbro. Poklesy se v pondělí týkaly také bitcoinu (-5 %) a etheru (-2 %).
Výrazný nárůst zaznamenaly akcie technologické společnosti Square (+10,22 %), kterou vlastní spoluzakladatel Twitteru (-0,85 %) Jack Dorsey. Reagovaly tak na zprávu, že Square za 29 miliard dolarů koupí australskou firmu Afterpay (na OTC trhu +29 %), která nabízí odložení platby za nákupy. Transakce vytvoří významného hráče na trhu s internetovými platbami.
Akcie Robinhood Markets (+7,20 %) zpevnily poté, co v pátek fondy ARK Invest nakoupily akcie firmy za více než 65 milionů dolarů. Akciím Ralph Lauren (+3,94 %) a Under Armour (+3,31 %) pomohla nová nákupní doporučení od Goldman Sachs, respektive Baird.
Na devizovém trhu zůstal americký dolar bez výraznějších změn, investoři nyní čekají na páteční zprávu o červencovém vývoji amerického trhu práce. Euro se kolem 22.00 SELČ prodávalo za 1,1871 USD. Nacházelo se tak v těsné blízkosti pátečního závěru. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu vykazoval pokles o desetinu procenta na 92,071 bodu. Za celý minulý týden index ztratil téměř 0,9 %. Zaznamenal tak nejvýraznější týdenní pokles od května.
Pondělní události na amerických trzích
- Růst aktivity zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v červenci zpomalil. Továrny se nadále potýkají s nedostatkem surovin, spotřebitelské výdaje se navíc v důsledku uvolňování koronavirových restrikcí přesunují od výrobků ke službám. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů, které v pondělí zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Index aktivity zpracovatelského průmyslu klesl na 59,5 bodu z červnových 60,6 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od ledna. Zůstal ale nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali nepatrný nárůst indexu na 60,9 bodu.
- Sedmidenní průměr počtu nových případů nákazy koronavirem v USA v pátek překonal vrchol z loňského léta.
- Americká technologická společnost Square (v pondělí +10,22 %) koupí za 29 miliard USD australskou firmu Afterpay, která nabízí odložené platby za nákupy. Transakce vytvoří významného hráče na trhu s internetovými platbami a pomůže urychlit růst Afterpay na důležitém trhu v USA i celosvětově. Firmy to uvedly ve společném sdělení.
- Po týdnech složitého vyjednávání a po netradičním víkendovém zasedání představili zástupci republikánů a demokratů v Senátu amerického Kongresu návrh zákona ukotvující masivní investice do infrastruktury v USA. Zhruba bilionový balíček počítá pro příštích pět let s 550 miliardami dolarů v nových výdajích určených na obnovu silnic, železnic, vodovodní a internetové sítě nebo letišť a přístavů. Legislativní proces v Senátu pokračuje, zastánci plánu doufají v jeho schválení do konce týdne.
- Americká průmyslová společnost Parker-Hannifin (v pondělí -2,11 %) koupí z 6,3 miliardy liber britskou zbrojní a leteckou firmu Meggitt. Akvizice umožní americké firmě získat větší podíl na britském trhu a zlepší její konkurenceschopnost na leteckém trhu v době, kdy se toto odvětví začíná zotavovat z krize způsobené pandemií nemoci covid-19. Akcionáři Meggitt za jednu akcii dostanou osm liber, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje prémii 70,5 %.
- Prodejce sportovního oblečení a obuvi Foot Locker (v pondělí -2,10 %) koupí dva menší řetězce obchodů s obuví za celkem 1,1 miliardy USD. Akvizice jsou součástí plánu na rozšíření prodejen mimo nákupní centra a expanzi v Asii. Foot Locker získá za 750 milionů USD amerického prodejce WSS. Za japonského prodejce Atmos pak zaplatí 360 milionů USD. Oba řetězce budou nadále působit pod svými jmény.
- Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánu americké internetové společnosti Facebook (v pondělí -1,22 %) na převzetí startupu Kustomer, který působí v oblasti softwaru pro řízení vztahů se zákazníky. Důvodem jsou obavy, že transakce omezí hospodářskou soutěž a povede k dalšímu posílení pozice firmy Facebook na trhu s internetovou reklamou.
- Americký internetový gigant Google (v pondělí +0,10 %) vybaví své nové telefony Pixel vlastními procesory. Odklání se tak od čipů americké společnosti Qualcomm, které využíval ve všech dosavadních modelech telefonů Pixel.
- USA: Stavební výdaje v červnu meziměsíčně +0,1 % (květen: -0,2 %, odhad: +0,4 %).
Výsledková sezóna
- Výsledky ON Semiconductor (v pondělí +11,73 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,42 USD, tržby 1,67 miliardy USD (odhad: 1,62 miliardy USD).
- Výsledky Take-Two Interactive Software (v pondělním after-marketu -3,3 %) ve 2Q: Tržby 711 milionů USD (odhad: 688 milionů USD).
- Výsledky Simon Property Group (v pondělním after-marketu +3,1 %) ve 2Q: Tržby 1,16 miliardy USD (odhad: 1,14 miliardy USD). Firma zvýšila dividnedu na 1,5 USD.
Zdroj: ČTK, TradingEconomics, MarketWatch, CNBC
Aktuality
