Americké akcie v úterý oslabily po nepříznivých údajích z maloobchodu

Americké akcie v úterý oslabily poté, co se indexy Dow a S&P 500 v pondělí vyšplhaly na nová maxima. Náladu investorů zasáhly nepříznivé údaje o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech, které vyvolaly obavy o hospodářské oživení.
Index Dow ztratil 0,79 % na 35 343,28 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,71 % na 4 448,08 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,93 % na 14 656,18 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 11,10 % na 17,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,267 %.
Americké ministerstvo obchodu odpoledne oznámilo, že maloobchodní tržby v USA se v červenci snížily o 1,1 %. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali, že pokles bude činit jen 0,3 %. "Domnívám se, že propad maloobchodních tržeb investorům objasnil, že covid by se s příchodem podzimu mohl stát velkým problémem," uvedl analytik Rick Meckler ze společnosti Cherry Lane Investments.
Cena akcií řetězce obchodů pro kutily Home Depot se propadla o více než čtyři procenta. Tržby v amerických pobočkách podniku otevřených déle než rok se v druhém čtvrtletí zvýšily pouze o 3,4 %. Jejich růst tak byl nejpomalejší za dva roky a zaostal za očekáváním analytiků.
Euro oslabilo vůči dolaru o více než půl procenta
Na devizovém trhu v úterý posiloval americký dolar. Těžil z poklesu zájmu investorů o rizikovější aktiva, za kterým stojí mimo jiné vývoj v Afghánistánu a pokračující šíření koronavirové mutace delta. Euro krátce po 22.00 SELČ vykazovalo vůči dolaru pokles o téměř 0,6 % na 1,1712 USD.
"Dolaru se daří, protože globální rizika rostou," řekl k vývoji na devizových trzích analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions. Investory nyní kromě situace v Afghánistánu a šíření koronaviru znepokojují také čínské plány na regulaci internetového sektoru.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Tempo růstu průmyslové výroby ve Spojených státech v červenci meziměsíčně zrychlilo na 0,9 z 0,4 procenta v červnu. Přispěl k tomu růst výroby aut. Jedná se o nejlepší výkon od března, kdy odvětví zahrnující zpracovatelský sektor, těžbu a rozvodné podniky rostlo tempem 2,8 procenta. Produkce zpracovatelského průmyslu v červenci vzrostla o 1,4 procenta. Předchozí měsíc se o 0,3 procenta snížila. Jde o nejlepší výsledek od březnového růstu 3,4 procenta. Zpracovatelský sektor se na celkovém výkonu americké ekonomiky podílí z více než 11 procent.
- Ruská nízkonákladová letecká společnost Pobeda odstoupila od kontraktů na pořízení 20 letadel Boeing 737 MAX. Provoz letadel Boeing 737 MAX byl na jaře 2019 po celém světě přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, při nichž zemřelo celkem 346 lidí. Rusko patří mezi země, které zatím obnovení provozu letadel nepovolily. "Vzdali jsme se kontraktů na 20 letadel Boeing 737 MAX, a to bez jakýchkoliv postihů," citovala agentura Reuters ze zprávy podniku.
- Moskevský soud v úterý vyměřil americké internetové společnosti Google pět pokut v celkové hodnotě 14 milionu rublů (přes čtyři miliony korun). Důvodem je porušování ruských pravidel, která se týkají zakázaného obsahu na webových platformách. Informovala o tom agentura Reuters.
- Těžařská společnost BHP Group se dohodla na prodeji své divize ropy a plynu australské společnosti Woodside Petroleum. Spojením vznikne firma, jejíž hodnota bude 38,5 miliardy australských dolarů a zařadí se mezi deset největších nezávislých ropných a plynárenských firem na světě. Sloučená firma bude mít rostoucí aktiva v Austrálii a Americe. Akcionáři BHP dostanou zaplaceno v akciích firmy Woodside. Ve sloučené skupině pak budou mít investoři BHP podíl 48 procent. Na základě úterní ceny akcií to ohodnocuje ropnou divizi BHP na zhruba 18,5 miliardy AUD. Dohodu ještě musí schválit regulátoři a investoři.
- Částečná uzávěra třetího největšího světového kontejnerového přístavu zhoršuje situaci v dalších velkých čínských přístavech. Rejdaři odklánějí lodě od přístavu Ning-po, protože není jasné, jak dlouho bude ještě jeden z terminálů kvůli protipandemickým opatřením uzavřen.
- Červencové maloobchodní tržby meziměsíčně klesly o 1,1 % (červen +0,7 %, odhad -0,3 %), meziročně stouply o 15,8 % (červen +18,7 %).
- Index cen domů NAHB v srpnu nečekaně klesl na 75 bodů z červencových i odhadovaných 80 bodů.
- Červnové podnikové zásoby meziměsíčně stouply o 0,8 % (květen 0,6 %, odhad 0,8 %).
Výsledková sezóna
- Americká společnost Walmart, která je největším maloobchodním řetězcem světa, zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní zisk o 21,4 procenta na 7,4 miliardy dolarů. K výsledku hospodaření, který předčil odhady analytiků, přispělo mimo jiné to, že zákazníci po protipandemických uzávěrách více nakupovali školní potřeby, oblečení a vybavení na cestování. Výhled růstu celoročních tržeb z amerických obchodů, které jsou otevřené nejméně rok, řetězec zvýšil na pět až šest procent. Celkové tržby Walmart od dubna do června zvýšil o 2,4 procenta na 141,05 miliardy dolarů. Analytici přitom v průměru očekávali tržby 137,17 miliardy dolarů.
- Výsledky Home Depot ve 2Q: Zisk na akcii 4,53 USD (odhad: 4,45 USD), tržby 41,12 miliardy USD (odhad: 40,63 miliardy USD).
- Výsledky Agilent Technologies ve 3QFY2021: Upravený zisk na akcii 1,10 USD (odhad: 0,99 USD), čisté tržby 1,59 miliardy USD (odhad: 1,54 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
