Podmínky v českém průmyslu se dále zlepšují, index ale klesl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v srpnu dále zlepšovaly, nicméně index nákupních manažerů (PMI) klesl na 61 bodů z červencových 62 bodů. Informovala o tom ve středu společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.
"Srpnová data signalizovala další zlepšení zdraví českého zpracovatelského sektoru za podpory výrazného zvýšení nových zakázek díky silné zákaznické poptávce. Limitované kapacity ovšem mařily růst výroby, který byl nejpomalejší za poslední čtyři měsíce, a vedly k rekordnímu zvýšení rozpracovanosti," uvedla společnost IHS Markit.
Vlna oživení v evropském průmyslu podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče nadále pokračuje, což je podle něj patrné ze souběžně přicházejících výsledků PMI průzkumu jak ze středoevropského regionu, tak ze západní Evropy. "Oživení průmyslové aktivity a s ním spojená silná poptávka po potřebných surovinách a komponentách zároveň naráží na komplikace v jejich dodávkách. A toto vše ústí do růstu cenových tlaků jak ve zpracovatelském sektoru, tak v ekonomikách jako celku," uvedl.
Tempo růstu nových zakázek od července zrychlilo díky větší zákaznické poptávce. Další zvýšení zahraniční poptávky pak přispělo k nejrychlejšímu nárůstu nových exportních zakázek od října 2017, vyplývá z průzkumu. Zároveň vyšší požadavky výroby a tlak na kapacity vedly firmy v srpnu k dalšímu náboru zaměstnanců. Firmy se zároveň snažily převést vyšší náklady na zákazníky, kde to bylo možné. Inflace cen výstupů se tak vyrovnala rekordnímu růstu v červenci.
"Otevírání trhů a větší obchodní investice podle srpnových dat signalizovaly pro český výrobní sektor zvýšení zákaznické poptávky. Uvolnění restrikcí se ale neobešlo bez problémů, protože nabourání odběratelsko-dodavatelských řetězců nadále trápilo zpracovatele po celém světě. Výrobu stále omezoval nedostatek materiálů a rozpracovanost vzrostla bezprecedentním tempem," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.
Zdroj: ČTK