US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akciové indexy zahájily týden smíšeně, v zisku se udržel pouze Dow

Zejména akcie v technologickém sektoru v pondělí zaostávaly společně s tím, jak rostly výnosy vládních dluhopisů USA. Ty naopak pomohly k mírnému zisku americkému dolaru.

Redakce IW
Redakce IW
27. 9. 2021 | 22:00
Americké akcie

Akcie ve Spojených státech uzavřely obchodování bez jasného směru. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,21 % na 34 869,37 bodu. Širší index S&P 500 naopak 0,28 % odepsal a uzavřel na 4 443,11 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 0,52 % na 14 969,97 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,69 % na 18,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o tři bazické body na 1,489 %.

S&P 500 27. 9. 2021

Ceny ropy vzrostly o bezmála dvě procenta, mírně posílilo také zlato a stříbro zpevnilo o procento. Bitcoin zlevnil o dvě procenta a ether o čtyři.

Akcie finančních společností těžily z růstu výnosů dluhopisů vlády Spojených států, zatímco energetické firmy podpořil růst cen ropy. Pod tlak se ale během dne dostaly některé velké technologické podniky, včetně softwarového gigantu Microsoft (-1,73 %), internetového obchodu Amazon (-0,58 %) či provozovatele sociální sítě Facebook (+0,18 %), a to kvůli obavám z negativních dopadů vyšších úrokových sazeb.

"Když se výnosy dluhopisů zvyšují, technologické akcie mají tendenci zaostávat," uvedl analytik Tim Ghriskey ze společnosti Inverness Counsel.

Dolar díky růstu výnosů amerických dluhopisů mírně posiloval vůči euru. Jednotná evropská měna kolem 22.00 SELČ vykazovala vůči dolaru pokles asi o 0,2 % a pohybovala se v těsné blízkosti 1,17 USD. Na její kurz neměly výraznější vliv ani výsledky nedělních parlamentních voleb v Německu.

Výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády se vyšplhaly až na tříměsíční maximum 1,516 %. Vzhůru je tlačí vyhlídky na to, že americká centrální banka by mohla ještě v letošním roce zahájit omezování svého programu nákupů dluhopisů. Investoři nyní čekají na projevy některých představitelů centrální banky, zejména na úterní vystoupení šéfa Fedu Jeromea Powella v Kongresu, poznamenala agentura Reuters.

V poznámkách k úternímu vystoupení v Kongresu Powell uvádí, že inflace může v USA být zvýšená delší dobu, než se čekalo. Hospodářský růst podle Fedu sílí, ale stále naráží na cenové tlaky, které vyplývají z narušení dodavatelských řetězců.

Pondělní události na amerických trzích:

  • Vyhlídky letošního růstu ekonomiky Spojených států se v důsledku šíření koronavirové mutace delta zhoršily. V příštím roce by však měl hospodářský růst dosáhnout rychlejšího tempa, než se dosud předpokládalo. Ukázaly to výsledky průzkumu, které v pondělí zveřejnila americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE). Ekonomové nyní letošní růst hrubého domácího produktu odhadují na 5,6 %, zatímco v květnu předpovídali 6,7 %. Odhad růstu na příští rok se  zlepšil na 3,5 % z dosud předpokládaných 2,8 %.
  • Šéf dallaského Fedu Robert Kaplan odstoupí z funkce 8. října v reakci na kontroverze, které vyvolaly některé jeho obchody na akciovém trhu. Odchod z funkce ze zdravotních důvodů oznámil v pondělí také šéf bostonského Fedu Eric Rosengren.
  • Provozovatel komunikační sítě Instagram (akcie mateřského Facebooku v pondělí +0,18 %) pozastaví vývoj verze nazvané Instagram Kids, která měla být pro děti do 13 let. Nejprve chce vyřešit obavy o její obsah a o možnosti přístupu na ni. Z toho důvodu chystá rozsáhlé konzultace s experty, rodiči a politiky. V příspěvku na blogu to v pondělí uvedl šéf Instagramu Adam Mosseri. Vlastník Instagramu Facebook se v posledních týdnech dostal pod tlak kvůli sérii článků v deníku The Wall Street Journal. Ty s odkazem na interní dokumenty Facebooku uváděly, že firma sama zjistila, že používání Instagramu mělo negativní dopad na duševní zdraví mnoha teenagerů, zejména dívek. Facebook tato tvrzení odmítá.
  • Problémy s nedostatkem elektřiny v Číně již zastavily výrobu v mnoha továrnách, včetně dodavatelů firem Apple (v pondělí -1,05 %) a Tesla (+2,19 %). Některé obchody na severovýchodě země používají při svícení svíčky a nákupní centra zavřela předčasně. Čína bojuje s energetickou krizí kvůli napjatým dodávkám uhlí. Částečně za to může oživení průmyslové aktivity, protože ekonomika se zotavuje z pandemie, ale také přísnější emisní standardy. Někteří analytici již zhoršili výhledy ekonomického růstu země, píše agentura Reuters.
  • Německá automobilka Volkswagen zaplatí americkým státům New Hampshire a Montana za urovnání skandálu kolem měření emisí 1,5 milionu dolarů. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Volkswagen už se dříve s americkými soudy dohodl, že za nelegální používání softwaru, který zlepšoval výsledky emisních testů dieselových motorů, zaplatí ve Spojených státech 20 miliard dolarů na pokutách. Nyní ale ještě řeší spory s vládami jednotlivých amerických států a s místními úřady.
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu meziměsíčně stouply o 1,8 % po červencovém růstu o 0,5 % a očekávaném zvýšení o 0,7 %.
  • USA: Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v září klesl na 4,6 bodu ze srpnových devíti bodů.

Zdroj: ČTK, TradingEconomics, CNBC

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie