Americká ministryně financí Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu, podpořil ji i šéf Fedu Powell

Americká ministryně financí Janet Yellenová v úterý naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový limit. Učinila tak při vystoupení před senátním výborem pro bankovnictví, bydlení a urbanizaci k dopadům koronavirové krize na ekonomiku. Příslušný návrh zákona, který by to umožnil a který by mimo jiné udržel financování vládních úřadů, Senát v noci na úterý zablokoval. Na negativní dopady neschválení limitu upozornil i šéf centrální banky Jerome Powell.
"Byla by narušena plná víra a kredit Spojených států, naše země by také pravděpodobně čelila finanční krizi a hospodářské recesi,“ řekla ministryně k možnosti, že se limit pro zadlužení nezvýší do 18. října. V takovém případě by podle ní vzrostly také úrokové sazby: "A úroky, které platí běžní Američané za hypotéky, auta a kreditní karty, by se pak zvýšily," řekla.
Ministryni financí před výborem podpořil i Powell. Uvedl, že zvýšit dluhový limit je naprosto zásadní věc, a varoval, že důsledky jeho nezvednutí mohou být závažné.
Návrh zákona, který má prodloužit platnost vládního rozpočtu do 3. prosince, už dříve díky hlasům demokratické většiny prošel Sněmovnou reprezentantů. V Senátu, kde je poměr sil 50 na 50, jej republikáni zablokovali. Senátoři hlasovali v poměru 50 ku 48 proti jeho přijetí, přičemž pro schválení bylo zapotřebí 60 hlasů. Demokraté se nyní mohou pokusit vyjmout ze zákona část o dluhovém limitu a snažit se urychleně nechat schválit provizorní výdajové opatření v obou komorách Kongresu před vypršením lhůty 30. září.
Limit dluhu omezuje množství peněz, které si vláda může půjčit. V minulosti bylo zvyšování limitu zpravidla rutinní záležitostí, od roku 1960 byl dluhový limit zvýšen či zrušen téměř 80krát. Za vlády prezidenta Donalda Trumpa byl zrušen třikrát, připomíná agentura AP.
Zdroj: ČTK