Tuzemské banky i pojišťovny jsou podle zátěžových testů ČNB nadále odolné
Nejnovější zátěžové testy českých bank a pojišťoven ukázaly, že oba sektory jsou i nadále odolné a připravené odolávat zhoršeným ekonomickým podmínkám. V tiskové zprávě o tom v úterý informovala Česká národní banka. Pro testy bylo vybráno 15 tuzemských bank, které reprezentují zhruba 90 % aktiv celého sektoru, a 20 pojišťoven, jejichž tržní podíl podle hrubého předepsaného pojistného v roce 2020 činil 99,6 % trhu.
Celková kapitálová přiměřenost bankovního sektoru byla ke konci loňska 22,6 %. Klesnout by přitom neměla pod osm procent. Kapitálová přiměřenost představuje minimální výši vlastních zdrojů, kterou musí banka vzhledem k objemu a rizikovosti svých obchodů udržovat.
"Kapitálový poměr testované části bankovního sektoru by se v případě nepříznivého scénáře, který předpokládal silný pokles ekonomické aktivity v ČR i zahraničí, snížil na 18 %. I tak však celková kapitálová přiměřenost testované části bankovního sektoru zůstala výrazně nad regulatorním minimem osmi procent a prokázala, že sektor v současnosti disponuje odpovídajícím kapitálovým polštářem, který umožňuje absorbovat i silně negativní šoky," uvedla ČNB.
Zátěžový test v případě pojišťoven byl zaměřen na testování dopadu tržních rizik, rizika katastrofických škod způsobených povodní, rizika poklesu pojistného u neživotního pojištění a rizika okamžitého storna části životního portfolia pojišťovny. "Také souhrnné výsledky zátěžového testu ukázaly, že pojišťovací sektor byl ke konci roku 2020 dostatečně kapitálově vybaven a byl schopen absorbovat relativně významné změny rizikových faktorů," uvedla centrální banka.
Celkový solventnostní poměr za testované pojišťovny by činil v případě aplikace šoků pro tržní i pojistná rizika 173 %, a nacházel by se tak relativně vysoko nad úrovní regulatorního minima 100 %. "Nejvýznamnější dopad ze sledovaných rizik mělo na pojišťovny riziko spojené s investicemi do akcií a riziko poklesu cen státních dluhopisů," upozornila ČNB.
Zdroj: ČTK