Pro evropské akcie skončila středa úspěchem, z něhož těžily především technologické firmy
Technologický sektor přidal ve středu napříč burzami starého kontinentu 2,6 %, zatímco odvětví bank ztratilo 1,6 %. Investoři nyní vyhodnocují výsledky amerického růstu spotřebitelských cen, který překonal odhady analytiků o desetinu procentního bodu.
Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,70 % na 460,39 bodu, německý DAX zpevnil o 0,68 % na 15 249,38 bodu, britský FTSE 100 získal 0,16 % na 7 141,82 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,75 % na 6 597,38 bodu.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v Evropské unii i v eurozóně v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem klesla, zatímco v červenci zaznamenala růst. Evropský statistický úřad Eurostat ve středu uvedl, že v celé EU se výroba snížila o 1,5 procenta a v zemích platících eurem o 1,6 procenta. Meziročně však byla v obou regionech o více než pět procent vyšší.
- Ruský plynárenský gigant Gazprom dodává nyní do Evropy zemní plyn na maximum podle uzavřených smluv, případné zvýšení dodávek je potřeba si dohodnout s firmou. Řekl to ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva v úterý informovala, že Gazprom začal využívat své zásoby, aby zvýšil dodávky suroviny prostřednictvím plynovodů a stabilizoval rostoucí ceny suroviny.
- Hospodářské instituty sníží letošní výhled německé ekonomiky na 2,4 procenta z dříve uváděných 3,7 procenta. Na vině jsou problémy s dodávkami, které brzdí hospodářské oživení. Uvádějí to dva zdroje agentury Reuters. Novou prognózu růstu největší evropské ekonomiky mají instituty zveřejnit ve čtvrtek. Výhled na příští rok by v ní měly zvednout na 4,8 z dříve uváděných 3,9 procenta. Na rok 2023 pak budou uvádět odhad růstu 1,9 procenta, tvrdí zdroje.
- Německá automobilka Volkswagen uvažuje o zrušení až 30 000 pracovních míst, aby snížila náklady a zlepšila konkurenceschopnost v době, kdy ji ohrožují noví hráči, jako je americký výrobce elektromobilů Tesla. Uvedl to ve středu německý list Handelsblatt, který se odvolává na prezentaci generálního ředitele Herberta Diesse pro dozorčí radu. Podle zaměstnanecké rady je ale takové propouštění nepravděpodobné.
- Irská Komise pro ochranu dat (DPC) navrhuje vyměřit americké internetové společnosti Facebook pokutu až 36 milionů eur. Tento návrh je výsledkem jednoho z více než tuctu vyšetřování, která irský úřad v souvislosti s firmou Facebook zahájil, napsala agentura Reuters. Kauza je důsledkem stížnosti ohledně zpracovávání osobních dat, která se zaměřuje na to, jak má Facebook nastavené podmínky služeb.
- Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku. Ve zprávě o finanční stabilitě to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Jde podle něj o nerozumnou zkratku a fond se obává takzvané "kryptoizace", tedy postupného zavádění zahraničních měn či kryptoměn v jednotlivých zemích.
- Zářijová německá harmonizovaná inflace dle očekávání analytiků stoupla meziročně o 4,1 % (srpen +3,4 %), meziměsíčně o 0,3 % (srpen +0,1 %).
- Britská obchodní bilance v srpnu skončila schodkem 3,7 miliardy liber po červencových -2,9 miliardy liber.
- Průmyslová výroba ve Velké Británii v srpnu meziročně stoupla o 3,7 % (červenec +4,4 %, odhad 3,1 %).
Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch, TradingEconomics
Aktuality
dnes | 9:46
5. 7. | 10:54
4. 7. | 23:58
4. 7. | 12:55