Americké akcie ve středu převážně posílily, přispěly k tomu Amazon a Microsoft
Americké akcie v polovině týdne převážně zdražovaly. Velkou měrou k tomu přispěly některé technologické společnosti, například internetový obchod Amazon a softwarový gigant Microsoft. Akcie firmy Apple však mírně oslabily v reakci na zprávu, že společnost plánuje snížit výrobu nových telefonů iPhone 13.
Index Dow se snížil o kosmetických 0,53 bodu na 34 377,81 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,30 % na 4 363,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,73 % na 14 571,63 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,10 % na 18,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o téměř čtyři bazické body na 1,542 %.
Akcie společností Microsoft (+1,17 %) a Amazon (+1,14 %) si připsaly více než procento, zatímco akcie firmy Apple (-0,42 %) klesly. Agentura Bloomberg totiž s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informovala, že Apple kvůli globálnímu nedostatku čipů pravděpodobně sníží plán letošní produkce telefonů iPhone 13 až o deset milionů přístrojů.
Akcie banky JPMorgan Chase (-2,64 %) oslabily, ačkoli její čtvrtletní zisk překonal očekávání. V příštích dvou dnech zveřejní hospodářské výsledky také řada dalších velkých amerických bank včetně Citigroup, Morgan Stanley, Bank of America nebo Goldman Sachs.
Dolar ve středu oslabil k euru i ke koši měn
Na devizovém trhu ve středu americký dolar oslaboval po úterním výstupu na roční maximum vůči koši předních měn. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.00 SELČ ztrácel zhruba půl procenta na 94,022 bodu. V úterý se vyšplhal až na 94,563 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od loňského září.
Samotné euro si vůči dolaru kolem 22.00 SELČ připisovalo téměř 0,6 % na 1,1595 USD. V úterý přitom jednotná evropská měna sestoupila až na 1,1522 USD, nejníže za téměř 15 měsíců.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v září zrychlil na 0,4 procenta z 0,3 procenta v srpnu. Meziroční míra inflace se zvýšila rovněž o 0,1 procentního bodu. Vrátila se tak na třináctileté maximum 5,4 procenta, na kterém se nacházela také v červnu a v červenci. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali, že tempo meziměsíčního růstu spotřebitelských cen v září zůstane na srpnových 0,3 procenta.
- Irská Komise pro ochranu dat (DPC) navrhuje vyměřit americké internetové společnosti Facebook pokutu až 36 milionů eur. Tento návrh je výsledkem jednoho z více než tuctu vyšetřování, která irský úřad v souvislosti s firmou Facebook zahájil, napsala agentura Reuters. Kauza je důsledkem stížnosti ohledně zpracovávání osobních dat, která se zaměřuje na to, jak má Facebook nastavené podmínky služeb.
- Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku. Ve zprávě o finanční stabilitě to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Jde podle něj o nerozumnou zkratku a fond se obává takzvané "kryptoizace", tedy postupného zavádění zahraničních měn či kryptoměn v jednotlivých zemích.
- Vedoucí představitelé americké centrální banky se na zářijovém zasedání shodli, že v případě pokračujícího ožívání ekonomiky Spojených států by v listopadu mohli začít omezovat nákupy dluhopisů a do poloviny příštího roku by je mohli zcela ukončit. Vyplývá to ze zápisu z posledního zasedání, který ve středu centrální banka zveřejnila.
- Velké americké firmy se na naléhání vlády zavážou k prodloužení pracovní doby. Společnosti jako Walmart, UPS a FedEx tak zareagují na napjaté dodavatelské řetězce, které brzdí oživení americké i globální ekonomiky. Na svém webu o tom píše deník Financial Times (FT).
- Počet uzavřených hypoték v USA v týdnu do 8. října stoupl o 0,2 % po 6,9% poklesu o týden dříve.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk americké banky JPMorgan Chase & Co. v třetím čtvrtletí stoupl o 24 procent na 11,7 miliardy USD. Výsledky překonaly očekávání analytiků díky růstu zájmu o nové fúze a akvizice a lepšímu výkonu divize správy majetku bohatých klientů. Zisk na akcii činil 3,74 dolaru, analytici podle agentury Reuters čekali zisk tři dolary na akcii. Celkové výnosy stouply o jedno procento na 29,65 miliardy USD.
- Americkým aerolinkám Delta Air Lines klesly v třetím čtvrtletí zisk i tržby. Firma varuje, že kvůli prudce rostoucím cenám pohonných hmot může vykázat za čtvrtý kvartál ztrátu před zdaněním. V uplynulých třech měsících zaznamenala společnost první čtvrtletní zisk, aniž by pobírala federální pomoc kvůli dopadům pandemie covidu-19.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK