Výrobní ceny v Číně v září kvůli cenám komodit rekordně vzrostly
Výrobní ceny v Číně v září stouply v meziročním srovnání o rekordních 10,7 %. Přispěl k tomu rekordní růst cen komodit. Slabá poptávka ale zpomalila růst spotřebitelských cen, uvedl ve čtvrtek čínský statistický úřad. Index výrobních cen je měřítkem toho, co výrobci účtují svým odběratelům. Protože Čína je největším světovým vývozcem, mohl by růst výrobních cen v této zemi ovlivnit i další státy. Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali za měsíc září růst výrobních cen o 10,5 %. V srpnu se výrobní ceny zvýšily o 9,5 %.
Kromě prudkého globálního růstu cen komodit ke zvyšování výrobních cen přispívá také omezování výroby způsobené energetickou krizí. Čínské firmy se však zatím zdráhají přenést vyšší náklady na domácí spotřebitele, protože domácí objednávky zůstávají slabé.
Růst spotřebitelských cen zpomalil na 0,7 % ze srpnových 0,8 %. Analytici čekali zvýšení tempa růstu na 0,9 %. Zpomalení růstu způsobila slabá poptávka po zboží od oděvů po domácí spotřebiče, ale také pokles nestabilních cen potravin. Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, zůstala v září na srpnových 1,2 %.
Analytik společnosti BOCOM Tchang Ťien-wej upozornil, že nejednoznačný obraz inflace v Číně představuje dilema pro měnové orgány země. "Na jedné straně relativně slabá domácí poptávka vyžaduje určité uvolnění, které by podpořilo a oživilo poptávku, na druhé straně rekordní výše indexu výrobních cen omezuje prostor pro uvolnění," uvedl.
Na ceny výrobců má v posledních měsících dopad globální růst cen komodit způsobený vyšší poptávkou po uhlí a kovech v důsledku opětovného uvolňování koronavirových omezení po celém světě. Ceny celosvětově zvyšuje i nedostatek zaměstnanců a omezení dopravy.
Čínu navíc trápí rozsáhlé výpadky elektřiny, které v září narušily výrobu cementu, oceli a hliníku a které zastavily výrobu v mnoha továrnách. Včetně těch, které dodávají velkým světovým značkám, jako je Apple. Energetická krize pramení z nedostatku uhlí.
Výrobní ceny se minulý měsíc zvýšily ve 36 z celkem 40 průmyslových sektorů. Ceny v těžařském odvětví, včetně těžby uhlí, vzrostly o 74,9 % po jejich srpnovém růstu o 57,1 %.
Cenové tlaky se zvyšují, přestože Peking přijal řadu opatření, aby omezil rekordní růst cen uhlí a zmírnil energetickou krizi. Je mezi nimi i výzva ke zvýšení těžby uhlí a řízení dodávek elektřiny pro průmyslové závody.
Hrubý domácí produkt Číny v třetím čtvrtletí podle analytiků vzroste meziročně o 5,2 %. Zpomalí tak ze 7,9 % v druhém čtvrtletí. Čínský premiér Li Kche-čchiang ve čtvrtek připustil, že ekonomický růst v třetím čtvrtletí kvůli řadě různých důvodu zpomalil a že hospodářské oživení je stále nerovnoměrné. Vláda však má podle něj dostatek nástrojů, aby se s problémy vypořádala a je přesvědčena, že splní své celoroční cíle.
Zdroj: ČTK